Zeelands venster op de wereld: C. A. van Minnen de Four Freedoms Awards en het Roosevelt Study Center De laureaten van de Four Freedoms Awards 1992 zittend op het podium in de Nieuwe Kerk. Van links naar rechts: Javier Pérez de Cuéllar, Mstislav Rostropovich, Terry Waite, Jan Tinbergen en Lord Peter Carrington. Ambassadeur William J. vanden Heuvel (I.) licht de toekenning van de onderscheidingen door het Roosevelt Institute toe. IFotoLex de Meester) Op zaterdag 13 juni 1992 was de Abdij in Middelburg een trefpunt van wereldburgers, hoogwaardigheids bekleders, 'captains of industry', en vele prominenten op diverse terreinen. Ook prinses Juliana en koningin Beatrix gaven die dag acte de présence. Tegen het decor van de uitbundig met bloemen versierde Nieuwe Kerk werden Four Freedoms onderscheidingen uitgereikt aan voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties Javier Pérez de Cuéllar, cellist, pianist en dirigent Mstislav Rostropovich, onderhandelaar en gijzelaar Terry Waite, econoom Jan Tinbergen en oud-NAVO secretaris generaal en EG-vredesonderhandelaar Lord Peter Carrington. Vanzelfsprekend waren de media bij deze internationale plechtigheid ruimschoots vertegen woordigd, hetgeen zijn weerslag vond in de landelijke pers en op televisie. De nieuws- en actualiteitenprogramma's van de NOS, VARA en RTL-4 besteed den ondanks de 'concurrerende' wereldtop in Rlo de Janeiro datzelfde weekend, relatief veel aandacht aan de gebeurtenis in Middelburg. Het was dit jaar voor de zesde maal dat Four Freedoms Awards in Middelburg werden uitgereikt door het in New York gevestigde Roosevelt Institute. In 1982 gebeurde dit voor het eerst. Dat jaar werd de honderdste geboortedag van president Franklin Delano Roosevelt herdacht en tevens vond toen de viering plaats van tweehonderd jaar diplomatieke en handelsbetrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland. Omdat, zo wordt algemeen aan genomen, de voorouders van president Roosevelt uit Oud-Vossemeer afkomstig zijn en in het midden van de zeventiende eeuw naar Nieuw-Amsterdam, het latere New York, zijn geëmigreerd, kwam het Newyorkse Roosevelt Institute in 1982 met een delegatie naar Zeeland. In oktober dat jaar werden in de Middelburgse Koorkerk Four Freedoms Awards uitgereikt aan Prinses Juliana, oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel, de theoloog Willem A. Visser 't Hooft, oud-minister van Financiën en IMF- topman H. Johannes Witteveen en oud-ambassadeur J. Herman van Roijen. Zij waren de eerste niet- Amerikanen aan wie dit eerbetoon ten deel viel. De naam Four Freedoms Awards verwijst naar een beroemde rede die president Franklin D. Roosevelt (FDR) in het Amerikaanse Congres heeft gehouden. Zoals bekend spreekt de president elk jaar zijn State of the Union - een soort troonrede - uit en op 6 januari 1941 stond deze in het teken van de Tweede Wereldoorlog waarin de Verenigde Staten - elf maanden vóór de aanval op Pearl Harbor - nog wel niet officieel, maar toch indirect betrokken waren. FDR had in deze rede een passage opgenomen waarin hij de fundamenten van een na-oorlogse wereld schetste. Zijns inziens zou deze gebaseerd moeten zijn op vier essentiële menselijke vrijheden: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Dit nu, zijn de vier vrijheden die naar het oordeel van de Amerikaanse president overal ter wereld zouden moeten worden gerespecteerd. Deze mensenrechten zouden een belangrijke rol spelen in het Atlantic Charter dat FDR in augustus 1941 met Churchill overeen kwam en in het Handvest van de op te richten Verenigde Naties waarvan Roosevelt de oprichtingsvergadering in San Francisco, kort na zijn dood in april 1945, niet meer mocht beleven. Zijn weduwe, Eleanor Roosevelt, zette zijn werk op dit terrein voort en haar inspanningen als voorzitter van de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties leidden op 10 december 1948 tot de vaststelling door de Algemene Vergadering van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Vanaf de jaren vijftig zijn in de Verenigde Staten Four Freedoms Awards uitgereikt door het Roosevelt Institute aan Amerikanen die zich op de terreinen van de vier vrijheden hebben ingezet. Om slechts enkele namen te noemen: George C. Marshall, Eleanor Roosevelt, Harry S. Truman, Adlai E. Stevenson, W. Averell Harriman, John Kenneth Galbraith, Elie Wiesel, J. William Fulbright en James B. Reston. 224

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 26