Zeelands venster op de wereld Prinses Juliana (r.) reikt de Roosevelt-onderscheiding aan professor Jan Tinbergen uit. {Foto: Jaap Wolterbeek) Sinds 1982 worden de Four Freedoms Awards in de even jaren in Middelburg aan internationale persoonlijkheden uitgereikt en in de oneven jaren in Flyde Park, New York, aan Amerikanen. Tot de wereldburgers die in het achterliggende decennium in de Abdij onderscheiden zijn, behoren onder meer Harold Macmillan, Christiaan F. Beyers Naudé, Kardinaal Alfrink, Alessandro Pertini, Olof Palme (posthuum), Helmut Schmidt, Teddy Koliek, Vaclav Havel, Laszló Tökés, Simon Wiesenthal, Jacques Delors en Jonkheer Emile van Lennep. Ook instanties als Amnesty International, de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), UNICEF en de Spaanse krant El Pais werden voor hun verdiensten bekroond. Door de jaren heen is de tweejaarlijkse uitreiking in Middelburg een begrip geworden dat Zeeland even in de internationale schijnwerpers plaatst. Dit is niet in het minst te danken aan de inspanningen van de president van het Roosevelt Institute, William J. vanden Heuvel. Zijn ouders zijn in 1923 uit Breskens naar de Verenigde Staten geëmigreerd waar William werd geboren en zich heeft ontpopt tot een succesvol jurist en zakenman die tijdens de regering- Carter Amerika's ambassadeur bij de Verenigde Naties in Genève was. Zeeland heeft altijd een warme plaats in zijn hart gehad, vandaar zijn sinds 1982 daterende bezoeken aan Middelburg met in zijn kielzog de groten der aarde. Behalve van de terugkerende uitreikingsplechtigheden is hij - samen met de 'chairman' van het Roosevelt Institute, professor Arthur M. Schlesinger, Jr. en de Zeeuwse oud-Commissaris dr. C. Boertien - ook de 'Founding Father' van het in de Abdij gevestigde Roosevelt Study Center; in de Zeeuwse pers beter bekend als Roosevelt Studiecentrum, terwijl ingewijden de afkorting 'RSC' hanteren. Gelijktijdig met de eerste uitreiking van de Four Freedoms onderscheidin gen in 1982, kreeg Zeeland ook een bronzen buste van FDR, vervaardigd door de Amerikaanse beeldhouwer Jo Davidson, en een collectie boeken en documenten over het president schap van Franklin Roosevelt in haar midden. De collectie Rooseveltiana werd het begin van het Roosevelt Studiecentrum dat door Provinciale Staten van Zeeland in de Abdij werd gehuisvest. Na een voorbereidings periode van enkele jaren, waarbij in en vooral buiten Zeeland door het Provinciaal Bestuur werd gelobbyd, werd het nieuwe instituut in september 1986 voor het publiek opengesteld. Prinses Margriet (petekind van FDR), minister-president Lubbers en Franklin D. Roosevelt, Jr. waren de eersten die het centrum bezochten. Het RSC beschikt over voor Europa unieke collecties bronnenmateriaal over de geschiedenis van de Verenigde Staten in de twintigste eeuw, met name de periode 1900-1965. Tot deze collecties (op microfilm/microfiche, dan wel in boekvorm) behoren een aantal presidentiële bronnenverzame lingen waaronder die van Theodore Roosevelt (alleen al circa 250.000 documenten), William H. Taft, Woodrow Wilson, Franklin D. Roosevelt, Harry S. Truman, Dwight D. Eisenhower en John F. Kennedy. Daarnaast zijn er belangrijke collecties als de U.S. Congressional Record en de U.S. Department of State Papers relating to Foreign Relations. Over de New Deal periode heeft het RSC verschillende collecties geordend per thema en ook zijn er een aantal persoonlijke archief collecties van voormalige medewerkers van FDR, zoals zijn minister van Buitenlandse Zaken Cordell Huil, minister van Landbouw en vice- president Henry A. Wallace, minister van Oorlog Henry L. Stimson, opperrechter Felix Frankfurter en Roosevelts vertrouweling Harry L. Hopkins. En natuurlijk ontbreken de persoonlijke brieven van Eleanor Roosevelt niet. Deze 'First Lady of the World', zoals Harry Truman haar noemde, heeft zowel tijdens het presidentschap van haar man als na diens dood in de Verenigde Staten en ver daarbuiten een opmerkelijke rol gespeeld. Interessante collecties zijn voorts de Radical Periodicals in the United States (1880-1960) en U.S. Military Intelligence Reports: Surveillance of Radicals in the United States (1917-1941). De collectie-opbouw wordt mogelijk gemaakt door giften uit het bedrijfsleven en jaarlijkse bijdragen van het Roosevelt Institute en de Theodore Roosevelt Association, eveneens in de staat New York gevestigd. Vanaf de opening van het RSC hebben een toenemend aantal onderzoekers uit Nederland en verscheidene Europese landen van de collecties gebruik gemaakt. Het 225

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 27