m Zeelands venster op de wereld materiaal wordt gebruikt voor scripties, artikelen, proefschriften of boeken over aspecten van de moderne Amerikaanse geschiedenis. Om het gebruik van het aanwezige en jaarlijks groeiende bronnenmateriaal en de boeken collecties te bevorderen, heeft het RSC dankzij donaties een beurzen programma voor studenten en onderzoekers uit Europa kunnen opzetten. Daarnaast is een jaarlijkse prijs voor Nederlandse doctoraal scripties die een onderwerp uit de Amerikaanse geschiedenis behandelen ingesteld die binnen het vakgebied van de Amerikanistiek nationale bekendheid heeft gekregen. Studenten en hoogleraren van zeven Nederlandse universiteiten zijn bij de toekenning van deze Saunders Awards' betrokken. Naast de hiervoor genoemde collecties beschikt het RSC ook over audio visueel materiaal dat in de film- en conferentiezaal met name wordt vertoond aan studenten. Het beeld materiaal verlevendigt hun colleges Amerikaanse geschiedenis. Tot de overige onderwijsondersteunende activiteiten waarbij buitenlandse studenten betrokken zijn, behoren het jaarlijks zomer seminar van Hofstra University (New York) en de onder zoeksprogramma's van St. Andrews University (Schotland) in het RSC. De goed geoutilleerde locatie van het RSC heeft het instituut in de afgelopen jaren steeds meer naamsbekendheid gegeven als een internationale ontmoetingsplaats voor wetenschappers uit diverse disciplines en afkomstig uit verschillende wereld delen. Zo hebben er conferenties plaatsgevonden over aspecten van de Amerikaanse geschiedenis en cultuur, de actuele relaties tussen de Verenigde Staten en Europa, en de status van mensenrechten in de huidige wereld. Wat dit laatste thema betreft vond en vindt onder meer samenwerking plaats met de UNESCO. Ook is het RSC de jaarlijkse plaats van samenkomst geworden van de Netherlands American Studies Association. Vonden de voorjaars conferenties van deze organisatie in de jaren zeventig en tachtig altijd in Amsterdam plaats, sinds 1989 is de Middelburgse Abdij de plaats geworden waar Amerikanisten uit Europa en Noord-Amerika elkaar treffen. Ook historici onder de leden van de European Association for American Studies hebben het oog op de voordelen van het RSC als klein schalig conferentiecentrum laten vallen. Het ligt in de bedoeling dat deze Europese vakgenoten vanaf 1993 tweejaarlijks in het RSC bijeen zullen komen. Om ook het algemeen geïnteres seerde publiek te bereiken, heeft het RSC in de voorgaande jaren een aantal cultuur-historische tentoon stellingen georganiseerd, onder meer over de jazz-cultuur in de Newyorkse wijk Harlem in de jaren twintig, de New Deal schilderkunst en de sociale fotografie in de dertiger jaren. Recentelijk heeft het Provinciaal Bestuur van Zeeland de Kapittelzaal aan het RSC ter beschikking gesteld waardoor het publiek nu dagelijks gratis toegang heeft tot de in deze historische Abdijzaal opgestelde permanente tentoonstelling die een beeld geeft van het leven en werk van president Theodore Roosevelt (1858- 1919), Franklin D. Roosevelt (1882- 1945), Eleanor Roosevelt (1884-1962), en de tweejaarlijkse uitreiking in Middelburg van de Four Freedoms Awards. Dankzij donaties van een aantal bedrijven kon de prachtige Kapittelzaal weer een eervolle bestemming gegeven worden. Vele bezoekers van het in de Kloostergangen opgestelde 'Historama' maken graag van de gelegenheid gebruik om ook de 'Roosevelt-expositie' in het RSC te bekijken. De verscheidene in het RSC gehouden conferenties hebben tot een aantal publikaties geleid. De serie Roosevelt Study Center Publications bestaat thans uit dertien delen. Hierin zijn naast wetenschappelijke bijdragen ook de tijdens de Four Freedoms Awards uitreikingen uitgesproken redevoeringen opgenomen. Daarnaast zijn bij enkele Amerikaanse en Nederlandse uitgeverijen publikaties verschenen. Belangstellenden kunnen een publikatielijst opvragen evenals de jaarlijkse nieuwsbrief, The Roosevelt Review, die een beeld geeft van de uiteenlopende activiteiten van een instituut, waarvoor pas tien jaar geleden de fundamenten zijn gelegd en dat thans is gelieerd aan de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en zich in toenemende mate profileert als een internationale ontmoetingsplaats die Zeeland op de wereldkaart plaatst. Informatie over de auteur Dr. C.A. van Minnen is directeur van het Roosevelt Study Center. Hij promoveerde aan de Rijksuniversiteit Leiden op Yankees onder de zeespiegel. De Amerikaanse diplomaten in de Lage Landen en hun berichtgeving, 1815-1850 (Amsterdam: De Bataafsche Leeuw, 1991en is redacteur van de serie Roosevelt Study Center Pubfications. Hij publiceerde recentelijk (met John F. Sears) FDR and His Contemporaries. Foreign Perceptions of an American President (New York: St. Martin's Press, 1992). Adres: Roosevelt Study Center Abdij 9 Postbus 6001 4330 LA Middelburg tel. 01180-31590 The brand-new exhibition in the Kapittelzaal (Chapter Hall) on the ground floor of the RSC. (Photo: Jaap Wolterbeek.) :d it 227

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 29