De Bollewerckpoort in Hulst Een lang leven is het gebouw niet beschoren geweest. In 1596 werd het door Spaans kanonvuur grotendeels verwoest. Met de uitleg van de nieuwe vesting van 1618 tot 1621 werden de middeleeuwse verdedigingswerken met aarde overdekt. Enkel de uitgang die aan de zeezijde in de haventunnei begint, is nog lange tijd in gebruik geweest als sortie. Hoe heeft de poort er oorspronkelijk uitgezien? In 1957 werd onder leiding van de Hulstenaar Brand begonnen met het opgraven van de Bollewerckpoort. Het bouwwerk, dat toen tevoorschijn kwam, bestaat uit een ongeveer dertig meter lange tunnel met daarboven een driezijdig fronton met drie plaatsen voor geschutsopstelling. Twee grote wachttorens flankeren het fronton. In de ruimten tussen de wachttorens en het fronton zaten de houten stads poorten en konden valbruggen over de vestinggracht worden neergelaten. De koperen lagers zijn ter plaatse nog aanwezig. Wit-arduinen beren in de vestinggracht zorgden voor de scheiding tussen het havenwater en het grachtwater. De poort is voor een groot deel gebouwd in baksteen en bekleed met witte arduin. Dit soort natuursteen was afkomstig uit de omgeving van Lede bij Aalst. Voor de bouw werden verder kloostermoppen, platte stenen en gele IJsselsteentjes gebruikt. Tijden de opgravingswerkzaamheden van 1957 en later werden rond de torens heel veel stukken van platte rode dakpannen gevonden, zoge naamde rode tichelen. Zij vormden waarschijnlijk de dakbedekking van de torens. In de torens zijn stookplaatsen zichtbaar. Ook waren er trappen in geplaatst. De gaten van de balken zijn nog goed te zien. De buitenzijde van het bouwwerk wordt gesierd door waterlijsten. Deze dienden behalve voor de afvoer van regenwater van het muurwerk ook voor de wand- geleding en het doorbreken van de massaliteit van de muurvlakken. De arduinen muren hebben daarom tot op heden weinig last van vorstschade. Het bakstenen metselwerk en de tunnel daarentegen vriezen letterlijk uit elkaar. Wanneer geen conserverings- werkzaamheden verricht worden zal 230 De Bollewerckpoort omstreeks 1968, van de stad uit gezien. Foto: Zeeuws Documentatiecentrum. De Dobbelpoort door Busschere, tijdens het beleg van 1596. Foto: E. Stockman.

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 32