Boekbesprekingen Fraaie Middelburgse boekbanden Ronald Rijkse, Jan Storm van Leeuwen, Arnold Wiggers en Marijn de Valk, Goud en Velijn. Middelburgse boekbanden van de 17de tot de 1 9de eeuw. Zeeuwse Katernen 9 (Middelburg 1992). ISBN 90-74517-02-1 Prijs: fl 25,- In de achttiende eeuw was een gebonden boek of een paperback niet verkrijgbaar bij de boekhandel. Boeken werden ongebonden verkocht, of gestoken in een tijdelijk papieren omslagje. De liefhebber liet zijn boeken binden bij de binder. Dit is slechts één van de vele wetenswaardigheden die te lezen zijn in Goud en velijn. Deze bundel is verschenen ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling van luxe en 'gewone' boekbanden in de Zeeuwse bibliotheek. Het goud uit de titel verwijst naar het materiaal waarmee luxe banden soms 'bestempeld' werden. Velijn is een soort perkament, waarin 'eenvoudige' exemplaren vaak gebonden werden. De inleider van de bundel Ronald Rijkse legt uit dat de geschiedenis van het boek als materieel voorwerp inmiddels een belangrijke tak van historisch onderzoek is geworden. Een onderdeel van de boekgeschiedenis is de geschiedenis van de boekband. Dit onderdeel houdt zich bezig vragen als: wie waren de makers, wat was hun sociaal-economische positie, wie waren de opdrachtgevers en waartoe werden speciale banden vervaardigd? In de praktijk zijn deze vragen moeilijk te beantwoorden. Dat blijkt uit de bijdrage van boekenkenner Storm van Leeuwen over luxe Middelburgs bindwerk in de achttiende eeuw. Een groot probleem is bijvoorbeeld dat het signeren van banden in deze periode ongebruikelijk was, waardoor talloze kunstenaars anoniem bleven. Weliswaar heeft archiefonderzoek namen opgeleverd van Middelburgers die als binder werkten, maar het is zeer moeilijk te bewijzen wie welke band maakte. De overgrote meerderheid van de ruim honderd bewaard gebleven luxe banden blijkt niet aan een specifieke binder toe te schrijven. Wel komt Storm van Leeuwen met een Tweede Luctor binderij ca. 1710-1720. beredeneerde omschrijving van elf 'ateliers'. Ook beschrijft hij de ontwikkeling in de versiering van de voor- en achterkant. Daarbij komt naar voren dat de Middelburgse binders zich eerst lieten inspireren door hun collegae uit het stadhouderlijk Den Haag en later hun voorbeelden haalden uit Amsterdam en Engeland. De Middelburgse banden waren verder voorzien van schitterende bestempe lingen en gemaakt van van kostbaar marokijn of kalfsleer. Middelburg was een 'bindstad' van formaat. Gedurende een groot aantal jaren in de 17de en 18de eeuw was de Zeeuwse hoofdstad na Den Haag en Amsterdam het belangrijkste binderscentrum van de Republiek. De overige stukken in dit boek gaan over de binder Jan Dane (1783) en over de rekeningen van de binders vader en zoon Bakker, die ook als officiële drukkers voor de Staten van Zeeland werkzaam waren. Ook nu weer constateren de auteurs dat het lastig is om een boekbinder te herkennen aan een eigen manier van werken. Tot slot volgt nog een lijst van leveranciers van bindwerk aan de 232

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 34