Signalementen Luthers Zeeland L. Zoodsma e.a. Uitg. Stichting Natuur- en Recreatie-informatie Middelburg 1992 ISBN 90-72146-20-4 Prijs f 14,95 Dit jaar is het 250 jaar geleden dat de nieuwe Lutherse kerk in Middelburg in gebruik werd genomen. Naar aanleiding hiervan verscheen 'Luthers Zeeland', een bundel met historische artikelen over het lutheranisme in Zeeland. Na een algemene inleiding op het Lutheranisme in de Nederlanden wordt de historische ontwikkeling van de Lutherse gemeenten in Zeeland geschetst. In de volgende drie bijdragen licht de nadruk geheel op Middelburg. Achtereenvolgens komen aan de orde de bouw van de Lutherse kerk, het leven en werk van twee predikanten en de geschiedenis van het orgel in de kerk in Middelburg. Naast het samenstellen van een bundel werd ook een tentoonstelling georganiseerd. Deze tentoonstelling, die dezelfde titel draagt als de bundel, is van 11 september 1992 tot 8 februari De Stichting Zeeuwse Katernen geeft sinds 1988 een serie uit waarin kunsthistorische opstellen en studies verschijnen die betrekking hebben op het kunstenaarsleven in Zeeland. In dit zevende Zeeuwse Katern, 'En het leven droom', volgen we het leven van de kunstenaarsfamilie Góth. Deze schildersfamilie uit Oostenrijk-Hongarije was door de Tweede Wereldoorlog naar Nederland gedreven en in Domburg terecht gekomen. Daar werden zij al snel opgenomen in de vriendenkring van Jan Toorop. Het boek beschrijft het leven van Ada, Maurice en Sarika Góth, alledrie kunstschilders. De fraaie (kleuren)afbeeldingen van hun werk maken het geheel compleet. 1993 te bezichtigen in het Zeeuws Museum in Middelburg. In de bundel is de catalogus opgenomen die bij deze expositie hoort. En het leven droom. De kunstenaarsfamilie Góth. Francisca van Vloten Uitg. Stichting Zeeuwse Katernen Middelburg 1992 ISBN 90-70174-42-1 Prijst 19,50 In Nederland worden jaarlijks vijf tot tien muntschatten aangemeld. Ook in Zeeland worden regelmatig munten gevonden. Het meest tot de verbeelding spreken natuurlijk de grote vondsten, zoals de goudschat die in 1966 werd gevonden bij Serooskerke. Maar minstens zo interessant zijn de kleinere vondsten; elke munt heeft immers zijn verhaal, zegt iets over zijn tijd en over het wel en wee van het land waar hij ooit verborgen werd. Dit boekje geeft een inventarisatie van de muntschatten die in Zeeland zijn gevonden, vertelt het verhaal van de belangrijkste vondsten in Zeeland (in Serooskerke, Aardenburg en Zierikzee) en benadrukt de archeologische waarde van de munten. Schatten in de bodem! Zeeuwse muntvondsten. Iris Toussaint, Evert van Ginkel Uitg. De Koperen Tuin Goes 1992 Prijs f 9,90 234

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 36