Redactioneel JAARGANG 42, NUMMER 6, 1992 In het laatste nummer van deze jaargang neemt Francisca van Vloten ons in haar bijdrage aan het Zeelandgevoel mee naar het Domburg van weleer. Ze legt bezoeken af aan niet meer bestaande huizen en probeert de vroegere bewoners, schilders en geleerden, terug tot leven te wekken. Met deze mijmering wordt de serie het Zeelandgevoel op passende wijze afgesloten. Volgend jaar ontvangen onze abonnees de bundel 'Zeelandgevoel' tegelijk met het eerste nummer van de volgende jaargang. Tevens zal vanaf 22 februari tot eind april in de Zeeuwse bibliotheek een tentoonstelling te zien zijn waarop naast ander werk van Louis Radstaak, die de serie illustreerde, alle illustraties van het Zeelandgevoel hangen. Mar Oomen en Jos Palm, respectievelijk eind-en hoofdredacteur van het Historisch Nieuwsblad, interviewden Kees Slager. Het eerste exemplaar van zijn boek over de watersnoodramp werd onlangs aan de nieuwe Commissaris van de Koningin W.T. van Gelder overhandigd. De Poolse schrijver Witold Gombrowiscz schreef in 1953 in zijn dagboek: "In een gigantische stilte vormt zich onze niet erkende, zwijgende en geknevelde werkelijkheid." In zo'n stilte werkte Slager aan zijn boek maar nu die zwijgende en geknevelde werkelijkheid is losgebulderd, is Slager bang voor de reacties: "Ze zijn hier (in Zeeland) niet gewend dat er open en bloot over het verleden geschreven wordt." Misschien is dat zo. Toch wordt er veel over gelezen want nog voordat Slagers boek uitkwam, waren er al 10.000 exemplaren van verkocht. Over een vrij recent verleden schrijft J.D van Scheyen, psychiater in ruste, over de afbraak van de ziekenhuis- psychiatrie in Zeeland'. Hij tracht de oorzaken te traceren van een zijns inziens verkeerd provinciaal beleid ten aanzien van de ziekenhuis-psychiatrie. Hij voert dat beleid terug op wat Barbara Tuchman beschreef als de dwaasheid van de macht; het blijven volharden in een onjuiste beoordeling ook nadat de onjuistheid er overtuigend van bewezen is. Op dit artikel zal in het volgende nummer in ieder geval gereageerd worden door de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland. Gerdi Preger sprak met de van origine Zeeuwse componist Daan Manneke naar aanleiding van zijn onlangs verschenen compositie Archipel 4, die sterk op Zeeuwse Archipel geïnspireerd is. Terwijl het stuk enerzijds een reflectie is van de grote verscheiden heid binnen de provincie, klinkt anderzijds volgens Manneke ook het overkoepelende idee van de dreiging van het water door. Wie Zeeland eens op een andere manier dan via Omroep Zeeland wil beluisteren, kope de CD. De directeur van het Roosevelt Studiecentrum, dr. J.A. van Minnen, geeft in zijn bijdrage, 'Venster op de Wereld', een kijkje op de ontstaans geschiedenis en activiteiten van dit voor Zeeland unieke centrum dat in het Abdijcomplex in Middelburg gevestigd is. Het beschikt over vele faciliteiten waar een ieder die intresse voor de Amerikaanse samenleving heeft, ge bruik van kan maken. Het belangrijkste evenement dat het centrum organiseert, is de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Freedom Awards dat in de landelijke media altijd breed uitgemeten wordt. Paul Stockman, een bevlogen lokaal historicus, doet in zijn bijdrage kond van een grote ontdekking met betrek king tot de geschiedenis van Hulst. Hij is er namelijk met behulp van macro-fotografie in geslaagd onvermoede details van zestiende- eeuwse kaarten zichtbaar te maken, die ons een idee geven van hoe de Bollewerckspoort er uit gezien moet hebben. Nu het bewijs is geleverd hoe de unieke land- en waterpoort er uitzag, is het argument tegen restauratie - we weten niet hoe de poort er uit zag - weggenomen. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat het stadsbestuur van deze Europese gemeente in het kader van een aantal grensoverschrijdende verdragen er in zal slagen geld voor de restauratie bij elkaar te krijgen. In de boekbesprekingen worden twee publicaties uit de serie Zeeuwse Katernen belicht. Het ene deel gaat over J.P. Bourjé (1774-1834), de uitvinder van de schuifmaatjes voor het het maken van graanmaten wiens zogenaamde doos van Bourjé nog steeds in elk ijkkantoorte vinden is. In het andere deel wordt de geschie denis verteld van de kunst van het boekbinden in Middelburg, welke stad in de zeventiende en achttiende eeuw, na Amsterdam en Den Haag, het grootste boekbinderscentrum van Nederland was. De Boekbesprekingen worden zoals gewoonlijk door de Signalementen en de Culturele Agenda gevolgd. Rest mij u namens de redactie een voorspoedig 1993 toe te wensen. Paul van der Velde 201

Zeeuws Tijdschrift | 1992 | | pagina 3