"Ik ga dood als een zeeuw' Truus Nieuwenhuize met haar zoon Brian voor diens slagerij in Christchurch. Werk voor het sterfhuis Zonder uitzondering vinden de Zeeuwen dat er in Nederland veel stress is. Er wordt veel van de mensen geëist, je wordt geleefd en het is onmogelijk om vrije keuzes te maken. "Kleding is voor de mensen in Nederland wel erg belangrijk", zegt Gre Wielemaker, "maar ik doe wat ik wil". En zij is niet de enige die er zo over denkt. Jan en Addy van Sluys hebben, evenals Lou en Alie Nieuwenhuize, geprobeerd weer in Nederland te gaan wonen. "Als je de ramen niet lapt ben je een smeerlap", zegt Alie Nieuwenhuize, "in Nieuw- Zeeland leven wij veel gemakkelijker". Lou en Alie zijn in 1980 terug gegaan naar Nederland. Naar Yerseke. Lou had heimwee en het plan was om het voor een jaar weer in Nederland te proberen. De kinderen hadden het echter erg naar hun zin en genoten van tripjes naar Parijs en Duitsland. "Toen ze dat eenmaal hadden gezien", zegt Alie, "wilden ze eigenlijk ook wel terug". Hun zoon Rudi had echter ondertussen Corrie Poleij uit Kapelle leren kennen. Corrie en haar dochter Marinka bleken een avontuurlijke instelling te hebben en hadden ook wel zin naar Nieuw-Zeeland te vertrekken. In 1987 vertrok zij met Marinka en Rudi, intussen haar man, naar Christchurch, de geboorteplaats van Rudi. Naast de opvang van man, kind en verdwaalde Nederlandse journa listen is Corrie contactpersoon voor de Nederlandse reisorganisator Wereldcontact. Ook Corrie lapt niet meer elke week de ramen. Lachend vertelt ze hoe ze eens de ramen aan 't lappen was en de buren haar vroegen of ze soms visite verwachtte. "Ramen wassen is werk voor het sterfhuis", zegt Corrie. Ook zij geniet van de vrijheid en de makkelijke levensstijl in Nieuw-Zeeland. Jaap Jasperse uit Sint Maartensdijk wijst ook op de gejaagde levensstijl van de Nederlanders. Jaap is bioloog en sinds 1986 eindredacteur van de "New Zealand Journal of Marine and Freshwater Research", een organisatie die verschillende wetenschappelijke publicaties verzorgt op het gebied van wateronderzoek. Jaap woont met zijn vrouw Patries en hun in Nieuw-Zeeland geboren kinderen in Lower-Hutt. In 1983 is hij met zijn vrouw geëmigreerd. Jaap vertelt hoe de nucleaire dreiging een stressklimaat in Nederland kweekte waar hij moeilijk onderuit kwam. Zijn collega's betichten hem er vaak van gejaagd te zijn. "Maar", zegt Jaap, "in Nieuw-Zeeland kan ik voor stress kiezen, in Nederland krijg ik het opgedrongen." Als bioloog is Jaap uiteraard ook erg bezorgd over de vergaande milieuvervuiling in de gehele westerse wereld. Ook Nieuw- Zeeland ontkomt daar volgens Jaap niet geheel aan, maar in Nieuw-Zeeland zijn nog steeds erg veel mogelijkheden om van de ongerepte natuur te genieten. De Zeeuwse taele is de mooiste taele van oalemaele De meeste geïnterviewde Zeeuwen spreken graag Zeeuws en worden ook anderszins graag aan hun provincie herinnerd. Coby Nieuwenhuize-Hollebrandse is met haar man Andre Nieuwenhuize in 1971 vanuit Yerseke naar Nieuw- Zeeland gekomen. Nadat de heimwee hen teveel werd, zijn zij in 1977 naar Yerseke terug gegaan, maar ook daar konden ze niet meer wennen. "Dan de boel maar weer ingepakt", moeten zij gedacht hebben toen zij in 1982 voor de tweede maal emigreerden. Nu wonen ze met de kinderen in Christchurch, waar Andre Hoofd Technische Dienst is van een verpakkingsfabriek. Coby vertelt dat zij binnenkort vakantie gaat vieren bij een Zeeuwse vriendin in Wanaka, in het zuid-oosten van Nieuw-Zeeland. Ze verheugt zich er erg op want, zegt ze "dan kunnen we weer eens lekker plat Zuidbevelands praten." Omdat de ouders vaak Zeeuws met elkaar zijn blijven spreken, hebben ze het Zeeuws ook overgedragen op hun kinderen. Jan en Addy van Sluys vertellen dat hun dochter Connie, op vakantie in Nederland, de Nederlandse televisie niet begreep omdat ze altijd het Zeeuws van haar ouders had opgevangen. De meeste Zeeuwen hebben hun in Nieuw-Zeeland geboren kinderen Nederlandse namen gegeven: Alie, Connie, Ellen, Chris, Kees, Johan en Rudi. Lou en Alie Nieuwenhuize hebben hun dochter zelfs een Zeeuwse naam gegeven: Forra. Jaap en Patries Jasperse hebben hun zoon Martijn genoemd, naar Jaap's geboorteplaats Sint Maartensdijk. Sommige emigranten hebben zelf juist een tweede Engelse naam aan genomen. Jan en Addy van Sluys worden ook John en Audrey genoemd. Restanten van de Zeeuwse cultuur zijn 15

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 21