De ziekenhuisgeschiedenis van Viissingen Beschouwingen van een ooggetuige J.L. van Leeuwen Wasvrouwtje in het oude Gasthuis. Afgelopen jaar verschenen er twee studies over de Viissingse zieken huizen: 'Twee eeuwen Viissingse ziekenhuizen' door J.Z.S. Pel, arts, en 'Het St. Joseph-ziekenhuis te Viissingen' door ir. J.A.M. Schoonderwoerd. Het zijn beide herdenkings-uitgaven bij de opening van het streekziekenhuis Walcheren, op 5 november 1992. Dit vernieuwde ziekenhuis vervangt de drie bestaande ziekenhuizen op Walcheren: de Godshuizen te Middelburg en de beide Viissingse. Pel heeft na jarenlang speuren en lezen een gedegen stuk plaatselijke historie aan het licht gebracht. Veel ervan was fragmentarisch bekend, maar het is zijn verdienste dit keurig in volgorde te hebben gezet. Schoonderwoerd behandelt alleen de rooms-katholieke ziekenzorg, door anderen vroeger beschreven. Deze 'beschouwingen van een ooggetuige' laten de plaatselijke strijd om een ziekenhuis zien en vormen zowel een aanvulling op als een bespreking van de beide boeken. Katholieke verpleging De ziekenhuiszorg in Viissingen was tot 1913 beneden peil. Het gemeentelijk Gasthuis, met door de gemeenteraad gekozen zelfstandige regenten, was ongeschikt om te worden verbouwd. Nieuwbouw kwam vele malen ter sprake, doch men kwam nooit tot uitwerking. Het katholieke St. Joseph, gegroeid van weeshuis naar simpel ziekenhuisje, kwam wèl van de grond. Dit was vooral te danken aan dokter A. Staverman. Deze vestigde zich in 1908 als chirurg en vrouwenarts in Viissingen. Hij verbond zich tevens als hoofd van de nieuwe Bedrijfsgeneeskundige Dienst aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS). Hij ging verder praktiseren in het naastgelegen rooms- katholieke ziekenhuis St. Joseph, waar hij met open armen werd ontvangen. Men bouwde na enkele jaren een nieuw ziekenhuis, naar inrichting en uitrusting geadviseerd door Staverman, dat begin 1913 in gebruik kon worden genomen. De regenten van het gemeentelijk Gasthuis waren er niet tevreden mee. Een katholiek ziekenhuis moest worden geduld in het niet-katholieke Viissingen. Staverman, die grote maatschappelijke belangstelling had, was intussen lid van de gemeenteraad geworden als liberaal (1911 -1923). Hij probeerde in 1914 meteen motie in de gemeenteraad armlastige rooms- katholieke ziekenhuispatiënten eventueel geplaatst te krijgen in St. Joseph. In het Gasthuis, waarin ook arme katholieke patiënten op kosten der gemeente opgenomen moesten worden, was voor hen soms geen 23

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 29