De ziekenhuisgeschiedenis van Vlissingen plaats. Zijn voorstel werd met algemene stemmen aangenomen, doch het gasthuisbestuur weigerde deze motie uit te voeren, omdat St. Joseph een kwartje per dag méér vroeg dan het Gasthuis. Gezochte onzin natuurlijk, maar de hervormde gasthuisregenten werden niet gecorrigeerd door de gemeenteraad. Om de verhoudingen te belichten: toen er in 1920 door de gemeenteraad socialisten' tot regent van het Gasthuis werden benoemd, traden de regenten alle af! De strijd was begonnen. St. Joseph was met een investering van f 112.000,00 exploitante geworden van een ziekenhuis met 45 bedden. Het verschil in huisvesting tussen het Gasthuis en het nieuwe St. Joseph leidde tot kritiek van patiënten en huisartsen op het Gasthuis. Veel inwoners stapten heen over bezwaren tegen katholieke verpleging en lieten zich opnemen in St. Joseph. De religieusen traden er op als zorgzame verpleegsters en zij wonnen grote waardering om hun liefdewerk. Ziekenfonds Staverman bleek een zeer gewaardeerd chirurg met een grote werkkracht te zijn. Hij richtte in 1914 met Vlissingse en enkele andere artsen op Walcheren een Afdelings ziekenfonds van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst op. Inwoners met een inkomen tot duizend gulden konden zich nu tegen ziektekosten verzekeren. Op 1 augustus 1914 waren 5099 volwassenen en 3061 kinderen lid van het fonds, tegen een wekelijkse contributie van 15 cent per volwassene en 1 cent per kind. Deze zeer belangrijke ontwikkeling van fondsvorming, toch de basis van de gezondheidsfinanciering, hebben de schrijvers in hun boek nauwelijks aangeduid. Het is Staverman geweest, die het verzekeren via een ziekenfonds organisatorisch vorm heeft weten te geven. Het St. Josephziekenhuis lag zeer gunstig voor ongevalspatiënten van de KMS, waar Staverman als bedrijfs geneeskundige fungeerde. Hij was dus altijd bij de hand. De gemeenschap Vlissingen was er goed mee. Een volwaardige ziekenzorg kon in 1913 geboden worden. Maar het rooms-katholieke beginsel van het St. Joseph zinde toch velen niet. De protestants-hervormden richtten daarom op initiatief van ds. Hogerzeil een vereniging op tot het stichten van een protestants ziekenhuis te Vlissingen. Dit werd de hervormde vereniging Bethesda. Geld had men niet, nog geen 20 leden. Daarmee werd toch de basis voor het ziekenhuis Bethesda gelegd. Dat bleek in 1928. Staverman is aan boord! De waardering voor het weliswaar katholieke ziekenhuis St. Joseph groeide, mede omdat de gemeente in gebreke bleef met het verbeteren van de medische achterstand van het Gasthuis. Dokter Staverman werd een Collectanten op de Oude Markt, begeleid door een draaiorgel. 24

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 30