De ziekenhuisgeschiedenis van Viissingen De ambtelijke staf van de gemeentesecretarie omstreeks 1929. uurloon veel te laag. ledereen zag het aankomen, want er was veel onderhandeld en openbaar gemaakt, doch plotseling was er dan een werkstaking in Viissingen. Dat was nog nooit voorgekomen. Onmiddellijk traden de stakers krachtig op, geleid door ervaren bezoldigde bestuurders van vier vakbonden. Reeds op de eerste dag werden werkwilligen door de stakers thuisgebracht. Het hoofd van politie, de burgemeester, bijgestaan door de commissaris van politie, moest al direct hulp inroepen van de bewapende rijksveldwacht, want er dreigden rellen uit te breken. De publieke opinie bleek op de hand van de stakers. Coöperaties en winkeliers gaven kortingen op hun voedingswaren aan de op een minimum stakersuitkering terug gevallen stakers van alle gezindten. Van Woelderen kwam als hoofd van politie voor hete vuren te staan. De stakende arbeiders liepen te hoop, elke dag weer, bij het naar huis brengen van werkwilligen. Elke dag waren er kleine relletjes. Als burgemeester van een arbeiders stad kon Van Woelderen geen bemiddelende rol spelen omdat hij allerlei ordemaatregelen moest afkondigen. Dit kwam over als partij kiezen. Van Woelderen kwam klem te zitten en moest door zijn positie de zwarte piet accepteren. Om in zulke benarde omstandigheden het algemene vertrouwen te behouden is natuurlijk uiterst moeilijk. Schenking De zestien weken aanhoudende werkstaking werd uiteindelijk door predikanten en een kapelaan tot een moeilijk einde gebracht. Deze geschiedenis is door Pel nauwelijks aangeroerd. Hij heeft ook de samenhang niet gezien tussen de staking en de grote schenking aan Bethesda. Immers, direct na het einde van de werkstaking boden de heer en mevrouw Blum-De Niet voor de bouw van een christelijk ziekenhuis te Viissingen een bedrag aan van f 250.000,-. In de notariële schenkings actie van 6 november 1928 hebben zij uitdrukkelijk laten opnemen: "De comparanten verklaarden ter gelegenheid van het eindigen van de staking aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Viissingen, alwaar na bemiddeling de economische vrede is wedergekeerd, te schenken In geschriften over de grote werkstaking bij de KMS komt men de verbintenis met de grote schenking van f 250.000,- nergens tegen. Het was ook opmerkelijk dat destijds predikanten en een kapelaan tot de bemiddeling zijn geroepen. Uit 26

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 32