De ziekenhuisgeschiedenis van Vlissingen Sterke religiositeit Pel heeft jaren besteed aan het doorwerken van zeer veel en dikwijls verwarrende stukken in de archieven. Pel moet er ongetwijfeld moeite mee hebben gehad de achtergronden van de Vlissingse onderlinge tegen stellingen te begrijpen. Hij heeft in ieder geval een studie geschreven die gezien mag worden. Wij hebben grote waardering voor zijn speurzin en vasthoudendheid. Het is ook te waarderen dat hij dit werk als rustend- medicus heeft aangevat en volbracht. Het boek van Schoonderwoerd is van een heel andere opstelling dan de studie van Pel. Schoonderwoerd schrijft een verhaal over de geschiedenis van het weeshuis ziekenhuis St. Joseph, die al herhaalde malen geschreven is door anderen. Het mooie, zeer gevoelige verhaal van F. Schets, heeft als 't beste destijds ons hart gepakt. Onze eerste reactie op Schoonderwoerd's studie was: moet dat nu, een apart boek? Dit boek moest echter wel door een praktiserende en zich vernieuwende katholiek geschreven worden. Dit boek is principieel heel anders door de sterke religiositeit. Ooggetuige In 1903/4 had Vlissingen al een particulier gemeentelijk ziekenhuis kunnen hebben. Voor een bouwsom van f 57.000,-, plus f 19.000,- voor een centrale verwarming (I), lag het bouwplan gereed. De gemeenteraad kon echter niet tot een besluit komen. De bekende huisarts dokter Vermaas, raadslid, was onder andere tegen dit plan, want het Gasthuis was goed genoeg. De onmacht regeerde, door grote verdeeldheid en vrees voor verhoging der belastingen. Zo is het gebleven tot iedereen werd overvallen door de schenking aan Bethesda van f 250.000,- door de familie Blum- De Niet in 1928. Wanneer men als ooggetuige deze plaatselijke strijd om het ziekenhuis wezen heeft gadegeslagen, en bijna alle plaatselijke deelnemers persoonlijk heeft gekend, dan leveren deze boeken een opening. Men staat verbaasd over sommige posities van invloedrijke personen. Nu komt het uit dat (opzettelijk) misbruik van macht is gemaakt. Op pagina 61/62 van het boek van Schoonderwoerd lezen we dat de directeur van gemeentewerken van Vlissingen, als particulier tevens voorzitter van Bethesda (van 1958 tot 1963; een onjuiste combinatie van functies) jarenlang de grondaankoop voor nieuwbouw van St. Joseph traineerde. Wij hebben deze functionaris heel goed gekend en zeer geacht, maar deze gesignaleerde handelwijze valt ons bitter tegen. De boeken bevatten vele bijzondere archief-foto's. Jammer dat er vrij veel onvolledige bijschriften zijn geschreven. Om er één te noemen: op pagina 103 van het boek van Pel staat een foto ter gelegenheid van de honderdste bevalling in de noodkraamkliniek van Vlissingen te Oostkapelle op 23 februari 1941 Slechts vier van de twaalf personen worden met naam aangeduid. De naam van de verloskundige die er notabene mee jubileerde, mevrouw Voorbergen, kent de schrijver blijkbaar niet eens. Eén telefoontje met Oostkapelle, waar mevrouw Voorbergen nog woont, leverde ons alle namen op! In het boek over St. Joseph zijn bij prachtige groepsfoto's van religieusen vele namen verkeerd door elkaar genoteerd. Druk- of notitiefouten in beide boeken zijn onvoldoende gecorrigeerd. Getallen wijken ook wel eens af. Hinderlijk is het ontbreken van een index. Vele foto's zijn zonder bronvermelding of naam van de foto graaf opgenomen. Zonder toestemming zijn er bepaalde foto's geplaatst. Pel heeft tot slot niet de notulen en besluiten van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland geraadpleegd, terwijl in de beschreven periode juist leden lid waren van dat college, wonende te Vlissingen. Van de Putte (A.R.) was zelfs lid van het bestuur van Bethesda! De bedprijzen zijn sinds 1913, het aanvangsjaar als ziekenhuis van St. Joseph, wel aanzienlijk toegenomen. Van f 1,50 tot thans f 703,- per dag. Iemand in West-Zeeuwsch-Vlaanderen moest in 1990 voor een behandeling van 10 tot 11 dagen eerste klasse ongeveer f 19.000,- aan ziekenhuis kosten betalen. Toen de rekening binnen kwam in IJzendijke informeerde belanghebbende of het eindbedrag toch wel juist was. De ziekenhuis administratie bevestigde dit, doch zeide er bij "maar u bent toch verzekerd?" Kijk, zó worden ziekenhuizen tegen woordig geëxploiteerd: "U bent toch verzekerd?" Aan deze nog voortdurend oplopende bedprijzen zal eens een einde komen. Zo niet, dan herleeft een oude zegswijze: je geld of je leven! 28

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 34