Signalementen Arjen van den Houten Zeeuwen en de Westindische Compagnie Doeke Roos Uitg. Van Geyt Productions Hulst 1992 ISBN 90-5327-040-X Prijs f 36,90 Nadat in 1987 het boek 'Zeeuwen en de VOC' was uitgegeven, heeft de schrijver de blik naar het westen gericht. Resultaat: een overzicht van de geschiedenis van de Kamer Zeeland van de WIC over de periode 1621 - 1674. Zilvervloten, kapers, verre streken als de Wilde Kust (het kustgebied tussen de Amazone en de Orinoco) en Tobago (ook wel 'Nieuw Walcheren' genoemd) en zeehelden zoals Piet Hein en Michiel de Ruyter vormen de ingrediënten van een boeiende geschiedenis. Boeiend maar niet altijd even fraai. Roos zegt dan ook in de inleiding dat het boek geen verheerlijking is van de strijd op zee, de kaapvaart, de slavenhandel of welke andere koloniale of maritieme activiteit dan ook. De historicus Jaap de Moor schrijft in zijn epiloog: "Het is een geslaagd werk, dat naast bekende zaken als Piet Heins overwinning op de zilvervloot, heel veel veronachtzaamde episodes en vergeten vestigingen van de Zeeuwen in de West opnieuw voor het voetlicht haalt. Het is een schot in de Roos." De atlas is pagina voor pagina direct te vergelijken met de Moderne Grote Provincie Atlas van Zeeland. In een oogopslag kunt u heden en verleden vergelijken en zien wat er veranderd is en wat gelijk gebleven. De kaarten worden voorafgegaan door een korte inleiding, waarin wordt verteld waarom en hoe de kaarten tot stand kwamen. 65 jaar Van Oeveren reizen J.C. van Hartingsveldt Uitg. Van Oeveren Zierikzee 1992 Prijs f 35,00 Maandag, 23 mei 1927: Cornelis Hendrik van Oeveren slingert zijn Ford T-bus aan en rijdt voor de eerste keer de route tussen Zierikzee en Ellemeet. In de ruim 65 jaar daarna is de firma Van Oeveren uitgegroeid tot een vitaal bedrijf, dat niet alleen garant staat voor een gedeelte van het lijndienstvervoer in zuidwest Nederland, maar ook tegemoet komt aan de reislust van de inwoners van Schouwen-Duiveland door middel van het organiseren van een- en meerdaagse reizen. Dit boek beschrijft de geschiedenis van dit familiebedrijf, vanaf het moeizame begin in 1927 tot en met de bouw van een nieuwe vestiging in 1992. Gereformeerd en evangelisch: ontstaan en geschiedenis van de Buddinggemeente te Goes en haar plaats in het Nederlandse Protestantisme in de periode 1893-1981 dr. C. Dekker Uitg. J.H. Kok Kampen 1992 ISBN 90-242-6755-2 Prijs f 97,50 Dominee Huibert Jacobus Budding (1810-1870) was aanvankelijk de meest orthodox-gereformeerde onder de leiders van de afgescheidenen. Zijn gemeenten vertegenwoordigden dan ook het gereformeerd fundamen talisme. Na 1860 echter introduceert hij een methodisch geörienteerd opwekkingsgeloof en worden zijn gemeenten de voedingsbodem voor niet alleen de vrije evangelische gemeenten, maar ook voor de baptistengemeenten, het Leger des Heils en de pinkstergemeenten later. In een schitterende uitgave beschrijft Dekker deze ontwikkeling van gereformeerd naar evangelisch. Om de beide geestesstromingen, waarin Budding zijn gemeente achtereen volgens plaatste, te leren kennen, situeert hij die gemeente in de beginjaren in het geheel van de oud- gereformeerde gemeenten in Zeeland en in de eindjaren in de bonte verscheidenheid van de vrije Grote Historische Provincie Atlas 1:25.000. Zeeland 1856-1858 Uitg. Wolters-Noordhoff bv Groningen 1992 ISBN 90-01-96271 -8 Prijs f 90,00 Vijfenvijftig kaarten geven in de letterlijke zin van het woord een beeld van Zeeland halverwege de negentiende eeuw, toen er nog geen fietsen of auto's en nauwelijks straatwegen waren. De Grote Historische Provincie Atlas van Zeeland is gebaseerd op de met de hand gekleurde manuscriptkaarten, die als uitgangspunt hebben gediend voor de in steen gegraveerde eerste officiële topografische kaarten van Nederland. 35

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 41