Redactioneel JAARGANG 43, NUMMER 1, 1993 Paul van der Velde Het eerste nummer van deze jaargang vangt aan met een bijdrage van Gerdi Preger die in haar rubriek De Schoone Waardin de vorig jaar benoemde Commissaris van de Koningin in Zeeland, W.T. van Gelder, interviewt. Preger tekent hem als een bestuurder die openheid en flexibiliteit hoog in het vaandel heeft geschreven. Van Gelder is de nieuwe voorzitter van de Stichting Zeeuws Tijdschrift. Tijdens de herdenkingsplechtigheid van de watersnoodramp van 1953 ging hij evenals de direktrice van het Belle van Zuylen Instituut, S. Leydesdorff, in op het onverwerkte leed van de ramp. Joep Auwerda, free-lance journalist, interviewde Leydesdorff op een dag eind januari van dit jaar toen er ongeveer dezelfde samenloop van klimatologische omstandigheden plaatshad als op de fatale dag in 1953. Ze spreken over de herinnering en een regionaal Zeeuws bewustzijn. Dick van der Wouw signaleert in zijn artikel,'Het is een vreemdeling zeker. Apartheid op de Zeeuwse scholen', een struisvogelpolitiek van de betrokken instanties met betrekking tot de toenemende segregatie op de Zeeuwse scholen met name in de grotere Zeeuwse steden. Een studiedag met als thema de tolerantie ten aanzien van vreemdelingen in de Zeeuwse samenleving in december 1992 moest worden afgeblazen wegens gebrek aan belangstelling. Van der Wouw komt tot de conclusie dat zolang er niet over deze problematiek gesproken wordt, de schoolkeuze van de ouders eerder gebaseerd zal zijn op vooroordelen dan oordelen. Dirk Wolthekker, politicoloog en free lance journalist, bezocht een aantal Zeeuwse emigranten in Nieuw- Zeeland. Hij concludeert in zijn artikel, 'Ik ga dood als een Zeeuw', dat er niet veel Zeeuwen naar het nieuwe Zeeland zijn geëmigreerd, maar toch heeft hij er enkele weten op te sporen. De meeste spreken nog het dialect van hun geboorteplaats en denken met weemoed aan hun moederprovincie terug. Remco Raben werkzaam bij het Instituut voor de Geschiedenis van de Europese Expansie van de Rijksuniversiteit Leiden en J.C.M. Pennings, historica en hoofd inventarisatie van de Eerste Afdeling van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, geven in hun artikel, 'Pieter Pous (1777-1851en het lot van Zeeland', een indruk van leven en werken van deze Cerberus van het Zeeuwse VOC-archief. Meer dan vijftig jaar beschermde Pous dit belangrijke culturele Zeeuwse erfgoed tegen aanvallen van cultuurbarbaren. Zo wilden de Fransen bijvoorbeeld het hele archief als scheurpapier van de hand doen. Door kordaat optreden wist Pous dit te voorkomen. Het ongenoegen van de Angry Old Man is goeddeels weggenomen want op de plaats waar de bomen zijn gerooid, werden inmiddels nieuwe bomen geplant. In deze nieuwe rubriek kunnen Zeeuwen hun ongenoegen tot uiting brengen. De bijdragen dienen de 600 woorden niet te overschrijden. In zijn boekbesprekingsartikel, 'De ziekenhuisgeschiedenis van Vlissingen', gaat J.L. van Leeuwen, burgemeester in ruste, in op feiten en pluspunten van de twee boeken die onlangs over dit onderwerp zijn verschenen. Hij doet dit vanuit een persoonlijke betrokkenheid bij de materie. Deze bijdrage is van belang omdat achter de ziekenhuis geschiedenis een veel dieper liggend religieus conflict tussen protestanten en katholieken ten grondslag ligt. Arnold Parre uit Middelburg signaleert een ingrijpende verandering van de Zeeuwse horizon. De windturbines rukken op! Naar aanleiding van het interview met Kees Slager in het vorige nummer, door Mar Oomen en Jos Palm, ontving de redactie een ingezonden stuk van de geïnterviewde. De redactie meende aan het verzoek van Slager te moeten voldoen zijn brief af te drukken. De auteurs van het artikel is vervolgens de gelegenheid gegeven op de brief te reageren. In een postscriprum reageer ik zelf op een fragment uit het boek, 'Het potje van Schout', dat in zijn geheel uit het boek van Slager overgenomen is. In het gewraakte fragment wordt beweerd dat het Zeeuws Tijdschrift dertig jaar geleden gered is door fondsen die voor rampslachtoffers bestemd waren. In de rubriek Signalementen onder meer aandacht voor het boek van D. Roos over de West Indische Compagnie en voor de studie van Paula van der Houwen over 100 jaar Kamer van Koophandel in Zeeuws- Vlaanderen. Deze rubriek wordt gevolgd door de culturele agenda met een selectie van de culturele evenementen die in de komende twee maanden in Zeeland zullen plaatsvinden. Door het overlijden van D. van Scheyen is de reactie op zijn artikel komen te vervallen. 1

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 7