Grepen uit de geschiedenis van de kunst in Zeeland (IV) in een mand, koper 28,6 x 38,1 cm, gesigneerd AB (dooreen), gedateerd 1614. Ambrosius Bosschaert de Oude, Bloemen Courtesy J. Paul Getty Museum, Malibu. van het befaamde Bloemstuk dat de Staten-Generaal in 1606 voor 600 gulden bestelden bij Jacques de Gheyn als geschenk voor Maria de Medici. Dit zijn evenwel geen normale maat staven. Voor geschenken aan vorstelijke personen betaalde men 'royale' prijzen, bij leveringen aan hofkringen vroeg men een 'vorstelijk' bedrag. Intussen is me uit een vonnis van de Schepenbank te Breda van 11 april 1620 gebleken dat Ambrosius Bosschaert berekende voor het maecken en schilderen van een mande met bloemen op coper 40 vis (f 240,-); item voor het schilderen van eenen grooten bloempot 33:6:8 200,-); item noch voor twee stukxkens van bloemen in ebben iysten gelycke some van 33-VI-8 Van de opbrengst van een mand met bloemen of twee bloemstukjes kon de schilder wel enige maanden leven met zijn gezin. Zijn produktie behoefde met groot te zijn; zijn uiterst doorwerkte bloemstukken kwamen overigens niet snel tot stand. Een medewerker van Jan Brughel II in Antwerpen maakte bij een dergelijke uitvoerige werkwijze hoogstens twee tulpen per dag. We krijgen de indruk dat in een bepaalde periode van Bosschaerts leven transacties en obligaties, gerechtelijk vervolgen, attesteren en procuratie-verlenen een groot deel van zijn tijd in beslag namen. Dankzij deze economische en juridische bedrijvigheid was er nu nog menig spoor van hem te vinden in de archieven van Middelburg, Bergen op Zoom, Utrecht en Breda, waar hij achtereenvolgens woonde of verbleef. In een volgend deel van deze studie zal uit die gegevens nog meermaals geput worden. NOTEN 1 R. Fruin, Tien jaren uit den Tachtigjarigen OorlogDen Haag 1941 2 Zie mijn artikelen 'Een Middelburgse Brueghel-groep in: Oud-Holland 1955, p. 16, noot 74. 3 Dr A.A. van Schelven, Omvang en invloed der Zuid-Nederlandsche immigratie van het laatste kwart der zestiende eeuw, 's-Gravenhage 1919, p. 5. Voorbeelden in het Rijksmuseum, Amsterdam. 5 Voor de bronnen van deze en andere mededelingen omtrent Ambrosius Bosschaert zie: a. mijn artikelen in: Oud-Holland 1955; b. mijn boek The Bosschaert Dynasty, Leigh on Sea 1960, tweede druk 1980. Keuze uit literatuur Ingvar Bergström, Dutch Still-life Painting in the Seventeenth Century, Londen/New York 1956 (Zweedse uitgave 1947). Walter Bernt, Die Niederlandischen Maler des 17. Jahrhunderts, München 1969-70, 3 delen. Laurens J. Bol, 'Een Middelburgse Brueghel-groep' in: Oud-Holland 1955/ 56. Laurens J. Bol, Goede onbekende, Utrecht 1982. Sam Segal, A flowery past, Amsterdam, Kunsthandel P. de Boer. Sam Segal, Artikelen over Ambrosius Bosschaert de Oude, Johanes en Bathasar van de Ast in: catalogus Masters of Middelburg, in the honour of Laurens J. Bol, Amsterdam, Kunsthandel K.Z.V. Waterman, 1984. Beatrijs Brenninkmeyer-de Rooij, 'De liefhebberij van Flora' in: catalogus tentoonstelling Boeketten uit de Gouden Eeuw Mauritshuis in bloei. Den Haag 1992. 48

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 10