Huis van het Zuiden Europa nog langer mogelijk is theater te produceren dat provoceert en dat fundamenteel afwijkt van uitingen die zich aan de smaak van de grootste gemene deler conformeren. Naar zijn mening staat cultureel Europa nu voor de uitdaging om in stand te houden wat haar grootste kracht is, namelijk zijn diversiteit en pluriformiteit. Eind 1993 zal blijken of Eric Antonis op zijn vraag een afdoend antwoord heeft kunnen krijgen. De drie provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, zijn ook aan te merken als drie regio's in het Verenigde Europa. Uit het arsenaal van (podium)-kunsten uit deze drie provincies is gezocht naar muziek, beeldende kunst, theater, kortom produkties, die op enigerlei wijze de gekozen stelling kunnen onderbouwen. De accommodatie, waarde manifestatie zich afspeelt wordt van groot belang geacht omdat deze tevens dient als ontmoetingspunt voor kunstenaars en het publiek. Hier dienen (nieuwe) contacten te worden gelegd, die mogelijkerwijs in de toekomst kunnen leiden tot meer en nauwere samenwerking. De manifestatie Van 9 juni 1993 tot en met 13 juni 1993 zal het Zuiderpershuis in Antwerpen de plaats zijn waar het grootste gedeelte van het programma van het "Huis van het Zuiden" zich zal afspelen. Het Zuiderpershuis is een industrieel- archeologisch complex in Antwerpen- Zuid en ligt vlakbij het Museum voor Hedendaagse Kunst Antwerpen (MUHKA). In vroeger tijden werd in dit huis de waterpersdruk gegenereerd voor het bedienen van de bruggen en sluizen in Antwerpen. Sinds enkele jaren is de Nieuwe Scène bespeler van deze accommodatie. Het Zuiderpers huis voldoet in alle opzichten aan het door de werkgroep gestelde profiel. Bij het ter perse gaan van dit nummer van het Zeeuws Tijdschrift stond het programma nog niet geheel vast. Het is de bedoeling dat begin mei 1993 in Antwerpen tijdens een persconferentie het definitieve programma zal worden gepresenteerd. Eric Antonis, intendant van Antwerpen 1993, is inmiddels zo enhousiast over de plannen van de drie Zuidelijke provincies dat hij zijn volledige medewerking heeft Flup Ju bedrijf, foto: Ph. Perroud toegezegd aan het project en bereid is de manifestatie aan te merken als officieel bijprogramma van Antwerpen, culturele hoofdstad van Europa 1993. De Zeeuwse inbreng Hoewel deze nog niet geheel vast staat wil ik alvast een tipje van de sluier oplichten. In het Zuiderpershuis wordt werk van een of twee Zeeuwse beeldende kunstenaars gepresenteerd. Aan de in 1950 geboren Zeeuwse componist Dies Ie Due is een opdracht verleend voor het componeren van een muziekstuk van ca. 15 minuten voor het Limburgse ensemble Contraint. Dies Ie Due, bekend van o.a. (Fanfare) Sint Juttemis, Zilte Swing en het Le Due Quintet, heeft al vaker compositieopdrachten van de provincie Zeeland ontvangen. Een soortgelijke opdracht is ook aan de Brabantse jazzmusicus Eric van de Westen verleend. Dit programma-onderdeel symboliseert de Zuid-Nederlandse samenwerking. Het ensemble Contraint zal tijdens de manifestatie op meerdere dagen de composities ten gehore brengen. Het in 1973 opgerichte Zeeuwse Flup Ju bedrijf (beeldend-muziektheater) zal op 11 juni 1993 in een zeer bijzondere versie de produktie "Het tij" in het Zuiderpershuis opvoeren. "Het tij" is een gelegenheidsproductie waar binnen een aantal surrealistische beeldverhalen zijn samengebracht die één ding gemeen hebben: zij spelen zich af op een, al dan niet, imaginair eiland, ofwel: Een territorium waarbinnen haat, liefde, geweld en macht een eigen leven leiden en in een voortdurende, absurde balans worden gehouden. Het Flup Ju bedrijf heeft in de afgelopen jaren een groot aantal projecten in binnen-en buitenland gerealiseerd en was bij de opening van de nieuwe Tweede Kamer in maart 1992 de culturele vertegen woordiger van de provincie Zeeland. Ook zal een drietal recensenten uit Zuid-Nederland waaronder Nico Out hun visie geven op de manifestatie en op zaterdag 12 juni 1993 is de dag van de provincies. Op deze dag zullen de Commissarissen der Koningin en de gedeputeerden voor cultuur van de drie provincies in Antwerpen hun opwachting maken en ontvangen worden door de Burgemeester van Antwerpen, de heer Bob Cools. Nadere informatie over het programma van deze manifestatie kan vanaf begin mei 1993 verkregen worden op het bureau Recreatie, Toerisme en Cultuur van de provincie Zeeland (01180-31428). 51

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 13