"De Schoone Waardin" in gesprek met Rinus Ferdinandusse Gerdi Preger Inleiding Rinus Ferdinandusse. Die naam zegt bijna iedereen wel iets. De een kent hem als hoofdredacteur van het beeldbepalende, "trendsettende" opinieweekblad Vrij Nederland, de ander kent Ferdinandusse vooral als schrijver van misdaadromans (zoals b.v. "Naakt over de schutting" en "De bloedkoralen van de bastaard"), waarin hoofdpersoon Rutger Lemming bloed stollende avonturen beleeft en wellicht kent u hem vanuit de Zeeuwse media toen hij het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen van de bundel "Het Zeelandgevoel''. Maar misschien is het beeld van Ferdinandusse wel voor eeuwig op uw netvlies gebrand als een van de panelleden van het roemruchte, satirische televisie programma "Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat in de zestiger jaren niemand onberoerd liet. Ferdinandusse was daar te zien als de wat aandoenlijke jongeman met lichte stotterneigingen, die met een zeer onschuldige blik in zijn ogen de meest vreselijke dingen kon zeggen. Lang geleden, maar nooit vergeten. Rinus Ferdinandusse werd in 1931 in Goes geboren. Beide ouders waren Zeeuwen en, zoals bijna zijn hele familie van die generatie, afkomstig uit Wemeldinge. Het gezin Ferdinandusse verhuisde in 1939 naar Den Haag, maar kwam nog regelmatig in het Zeeuwse. Tussen 1940 en 1950 werd er meerdere keren per jaar op de fiets koers gezet richting grootouders in Wemeldinge, om daar de vakanties door te brengen. Vader Ferdinandusse was accountant, eerst bij "landbouw", daarna bij de PTT en het was zijn grote ideaal, dat Rinus dezelfde weg zou bewandelen. Dat pakte anders uit. Rinus Ferdinandusse vertelde erover in het culturele zondagmagazine van Omroep Zeeland, "De Schoone Waardin" op een stormachtige zondag, eind januari van dit jaar. Hierbij een gedeelte uit dit gesprek. VRAAG: U kwam in "Zo is het toevallig..." zo aardig, jongensachtig en naïef over. Alsof u niet meende, wat u daar allemaal zei ANTWOORD: Ik weet niet meer, hoe ik zelf toen was. Andere mensen waren daar weer heel kwaad over. Die vonden mij te scherp, te sarcastisch en te gemeen. En te amateuristisch ook, R. Ferdinandusse tijdens de openingstoespraak van de tentoonstelling Het Zeelandgevoel getekend op 22 februari 1993 in de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg. Foto: J. Wolterbeek. 52

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 14