Het Zeelandgevoel getekend R. Ferdinandusse Paul van der Velde overhandigt het eerste exemplaar van Het Zeelandgevoel aan R. Ferdinandusse. Foto: J. Wolterbeek. Dames en heren, ik behoor tot die grote groep onge- lukkigen die slecht in het openbaar kan spreken. Daarom moet u voor lief nemen wat ik gisteravond laat voor u heb opgeschreven. En ik heb het óók nog heel haastig opgetikt, dus ik hoop op uw begrip als ik het plotseling met veel verbazing voorlees. Ik geef toe, het is vreemd dat ik zolang gewacht heb om deze kleine toespraak voor te bereiden. Want ik heb weken, nee, maanden naar dit moment uitgekeken. NIET omdat het een opening van een tentoonstelling is. Hoewel ik persoonlijk niet zo van dit soort openingen hou. Lang, lang geleden heeft een kunstenaar me eens gevraagd of ik zijn tentoonstelling wou openen, ik zei ja - en vervolgens kwam er absoluut niemand. Wij noemen dat nog steeds onze Geheime Opening. Nee, dat ik maanden naar dit moment heb uitgekeken is vanwege het Zeelandgevoel. Dat leek me echt iets fantastisch. Elke dag, bij het opstaan, riep ik het: 22 februari, HET Zeelandgevoel. En ook mijn gezin deelde in die verwachting, die riepen het óók allemaal: 22 februari gaat hij naar Zeeland voor het gevoel. Toen vorige week minister-president Lubbers bekend maakte dat na jaren van planning tóch de provincies mogen blijven bestaan, gilden mijn dochters: 'Zie je wel, ze weten zelfs in Den Haag dat je het Zeelandgevoel hebt en dat je erheen gaat!' You're on your own Maar gisteravond...toen dacht ik ineens: ojee, morgen is het 22 februari. O, je zus. Het Zeelandgevoel! Ik zat daar achter mijn schrijfmachine en had het zo prachtig opgetikt... Dames en heren, aangaande het Zeelandgevoel... En toen kwam er niks meer. Het hele gevoel was weg. Het hele thema was zelfs weg. Ik voelde me als Neville Chamberlain. U zult zeggen, we hebben het over Zeeland wat moet je dan met Chamberlain. Kom dan nog maar met De Casembroot. Maar Chamberlain - en ik zeg dat voor alle jongeren hier - was de Engelse staatsman die het vóór Churchill tegen 56

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 18