Ongenoegen Angry old man In Nederland zijn nog geen 350.000 mensen lid van een politieke partij en daarmee zitten we in Europa op de een na laatste plaats, temeer daar van die 350 duizend hooguit 10%, oftewel 35.000 op enigerlei wijze politiek actief is. Met wat goede wil kun je dus zeggen, dat zij de politiek maken, al hoeft dat niet te betekenen, dat ook de ontwikkelde Nederlander ooit van hen heeft gehoord. Het merendeel gaat schuil in de warrige massa van departementale ambtenaren, gemeentelijke ambtenaren, gemeente raden, partijbureaus enz. Vraag op straat maar een paar willekeurige Nederlanders, hoe het kabinet in elkaar zit en zij zullen met glazige ogen de horizon aftasten en er het zwijgen toe doen. Toch gaat het om mannen en vrouwen, die ons vertegenwoordigen, die namens ons een flink deel van ons lot bepalen. We noemen deze lieden politici. Voor deze baan, want dat is het, kun je niet studeren. Er bestaat geen M.O. politicus, er is zelfs geen doctoraal scriptie op de plagiaatmarkt te koop. Je wurmt je op een lijst, of wordt er door anderen op gezet, omdat ze denken, dat je er wel geschikt voor bent, want je kunt je mond goed roeren, je hebt uitstraling, soms ellebogen, intellect is geen vereiste, maar kan nuttig zijn. Intussen heb je natuurlijk voor een partij gekozen en met dat etiket begint de tocht langs de lange ladder naar de zetel, gemeentelijk, provinciaal of nationaal. Zekerheid dat de tocht naar boven zal lukken heb je niet, de ladder kan breken, er kan een tree los zitten en zo wordt die zetel vaak doel op zichzelf. Een vastklamp- object, dat ook buiten je capaciteiten om onder je derriere kan wegglijden. Je bent namelijk ook onderhevig aan de macht van het getal. Bij verkiezingen kan je partij verliezen, omdat ze als totaliteit niet heeft weten te 'scoren' of omdat jij niet hebt 'gescoord'. Misschien heb jij aan je publiek niet goed kunnen uitleggen, waarom 's lands vergader zaal, waaraan voor vele miljoenen belastinggeld is vertimmerd, meestal een lege, ongeïnteresseerde indruk maakt, of waarom Hedy en Alders moeten zitten Vrommen op terrassen met plantentuinen, die de uitwassen van het oude Babyion nog overtreffen. Waarom niet een paar van die miljoenen bv. aan cultuur gespendeerd? Je zat daar toch niet alleen als decorstuk? Dat je het volk moest vertegen woordigen ben je bij die zware klim natuurlijk vergeten. Je spreekt nog wel eens in cafe "De Vergenoeging" of een zijkamertje van hotel "De Zwaan", maar behalve het bestuur van de plaatselijke kiesvereniging is er nauwelijks publiek. Er is ook geen propaganda voor je komst gemaakt; de mensen geloven het zo ook wel. Maar goed, attentie! Het scoren en profileren is begonnen, vroeger dan verwacht, want voor de nationale verkiezingen hebben we nog een jaartje te gaan. De PvdA staat er in de peilingen belabberd voor en het wegvagen van de Franse socialisten kostte Wöltgens meer dan drie pilsjes om van de schrik te bekomen. Het CDA zal ook een paar stoeltjes moeten inleveren, maar behoudt voorlopig zijn comfortabele positie. Het CDA kreeg eensklaps ruzie met bisschop Bomers, die als lid bedankte omdat 'De Kerk' niet kon instemmen met de opvattingen van het CDA over euthanasie, gelijkberechtigheid e.d. Waarom praat die man opeens over De Kerk? De Kerk is toch geen lid van het CDA? Simonis heeft toch niet bedankt. Ernst is toch gebleven? Als onze bisschop gewoon had gezegd: "Ik vind", was er niets aan de hand geweest. Dan was het alleen maar de volgende armzalige vertoning geweest van het bisschoppen-college, waarover vele beminde gelovigen hun schouders zullen ophalen. Nee, Bomers zal zich hebben willen profileren, want in de affaire Bar hadden Simonis en Ernst de show gestolen en was hij jammerlijk op de achtergrond gebleven. En die ene stem minder zal het CDA niet deren. Daar is D66 dan goed mee, of Groen links. En Lubbers zal straks zeker voor hem bidden. Met de PvdA ligt het niet zo eenvoudig. Daar heeft Wöltgens, om zich te profileren, een oud idee van Van Mierlo onder de kraan gehouden en dat in verwaterde vorm overgenomen van de commissie Van Thijn: de gekozen burgemeester, beter, zoals een krant schreef: de half-gekozen burgemeester, want het volk komt er nog steeds niet aan te pas. De gemeenteraad moet de man nu kiezen en eventueel ook zijn congé geven, als hij niet voldoet. Niet een clubje wethouders, dat eerst zijn positie heeft ondergraven door de portefeuilles onder elkaar te verdelen en dan als voornaamste reden voor zijn vertrek opgeeft, dat zij niet met hem kunnen samenwerken omdat hij een paar mille teveel heeft gedeclareerd, die hij vervolgens heeft teruggestort. (Overigens: is die ziekmelding door een arts gecontroleerd? Wordt er geen misbruik gemaakt van sociale voorzieningen?) Bij een door de raad gekozen burgemeester kan die raad echt opening van zaken eisen. Dan weten wij ook waar het over gaat. Een ander voordeel is dat de Kroon een gemeente niet meer kan opzadelen met een in Den Haag geflipte politicus. Als straks de verkiezingen uitvallen zoals nu in de peilingen wordt voorspeld staat er straks op het Binnenhof een interessant clubje werkzoekenden klaar, dat niet meer in de gemeenten kan worden gedumpt. Dan moet men er wel voor zorgen dat de grondwets wijziging, die dit idee vereist tijdig klaar komt en daar zijn de politieke joggers met hun slakkengang niet op ingesteld, want ze hebben er geen belang bij. En van de poging om de politiek dichter bij het volk te brengen - daar ging het uiteindelijk om; we gingen toch uit van bestuurlijke vernieuwing? - is opnieuw niets terecht gekomen. 67

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 29