Signalementen Arjen van den Houten De Grote Markt van Goes. Een zomerreis door 18de-eeuws Zeeland. Jan J.B. Kuipers Uitg. De Koperen Tuin Goes 1992 ISBN 90-72138-26-0 Prijs f 49,90 In Een zomerreis voert Jan Kuipers de lezer mee door achttiende-eeuws Zeeland. Hij doet dit aan de hand van het werk van verschillende personen uit die eeuw. Cornelis Pronk is een Amsterdamse tekenaar die grote faam verwierf als tekenaar van stads- en dorpsgezichten. Op zijn reis door Zeeland maakte hij vele schetsen van Zeeuwse dorpen, poorten, buitens, kastelen enzovoort. Deze schetsen werden later gegraveerd en zo onstond een serie van ruim 120 fraaie gravures, schitterend afgebeeld in dit boek. Zo nu en dan stappen we in de voetsporen van Frans Hoogvliet, een theologiestudent die in 1774 een zomerreis door Zeeland maakte en in zijn reisverslag spreekt over de 'schone dreven' en de 'fraaie lugtigheid' van de Zeeuwse steden. Tot slot zijn er de kaarten en de stadsplattegronden van de Hattinga's, Zeelands bekendste en meest produktieve cartografen. Het is altijd weer leuk om oude stadsplattegronden te bekijken en de situatie te vergelijken met die van nu. In portefeuilles voor-en achterin het boek zijn 6 kaarten van de Hattinga's opgenomen, een van heel Zeeland en vijf gedetailleerde kaarten van afzonderlijke eilanden. Een zomerreis door 18de-eeuws Zeeland is bijzonder mooi uitgegeven en mede daardoor een zeer boeiend kijk- en leesboek. Stavenisse, door storm en vloed verwoest A.J. Smits Uitg. Den Hertog Houten 1993 ISBN 90-331-0939-5 Prijst 16,90 In 1956, kort na de ramp, schreef Smits het boekje Stavenisse, door storm en vloed verwoest. Het is goed te merken dat de herinnering aan de rampzalige gebeurtenissen nog zeer levend was; een zeer aangrijpend en meeslepend geschreven ooggetuigeverslag was het resultaat. Het boek geeft ook een goed beeld van de manier waarop de diep religieuze Zeeuw de ramp kort nadat die had plaatsgevonden, verwerkte. Uitgeverij Den Hertog heeft er dan ook goed aan gedaan om dit boekje als een herdenkingsuitgave opnieuw te doen verschijnen. Naast enkele wijzigingen en uitbreidingen is er in deze tweede druk een nieuw hoofdstuk toegevoegd dat iets vertelt over de herdenkingsdienst en de herbegrafenis op 4 juli 1953. Tussen hemel en aarde. Deel 1 Uitg. Stichting Westerschouwen Kultureel Prijs f 25,- (voor twee delen) Tussen hemel en aarde is een tentoonstellingsreeks op Schouwen- Duiveland, waarin zes kunstenaars de natuur en haar elementen in deze omgeving vanuit een persoonlijk uitgangspunt weergeven. Tijdens deze tentoonstellingen wordteen boek in twee delen uitgegeven. Dit eerste deel bevat bijdragen van de geograaf Frans Beekman, de kunsthistoricus Philip Peters en de directeur van het Zeeuws Museum Ineke Spaanders. Het tweede deel van dit boek zal tijdens de laatste tentoonstelling (oktober 1993) worden uitgebracht. In dat deel zal worden ingegaan op de resultaten van de tentoonstellingsreeks en zullen enkele conclusies worden getrokken, onder andere door de hoogleraar kunstgeschiedenis Graham Birtwistle. De boekjes zijn alleen te krijgen op de tentoonstelling. De prijs voor de twee boekjes samen is 25 gulden. De ten toonstellingen vinden plaats in De Bewaerschole, Weststraat 18 in Haamstede. Voor meer informatie: 01115 - 3512. Sporen door het water: de Nederlandse Spoorwegen en de Watersnoodramp van 1953. Jan Matthijssen Uitg. Stichting Rail Publicaties Rosmalen 1993 ISBN 90-71513-11-4 geb. Prijs f 59,- Zoals in elk boek over de ramp, zo ook in Sporen door het water veel ervaringen van mensen die erbij waren, in dit geval van bij het spoor 74

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 36