Signalementen werkzame mensen. Het water bracht veel schade toe aan de spoorlijnen, maar met man en macht werd er gewerkt aan het herstel. Het boek bevat veel foto's, waaronder enkele zeer fraaie. Harmonie 'De Vliegende Hollander' 100 jaar. 1893-1993 Maurits Schoenmaker Uitg. eigen beheer Prijs f 19,50 'Het voornaamste bezwaar tegen het bespelen van blaasinstrumenten is, dat het 't leven van de speler verlengt.' Maurits Schoenmaker, de schrijver van Harmonie 'De Vliegende Hollander' 100 jaar, noemt deze opmerking van Bernard Shaw in zijn inleiding. Houdt Schoenmaker niet van muziek? En schrijft hij desondanks dit jubileumboek over de Terneuzense fanfare? Nee, de schrijver ziet Shaw als een uitzondering en betoogt verder dat iedereen van muziek houdt en dus ook van fanfares. Op 15 april van dit jaar bestaat 'De Vliegende Hollander, voorheen 'De Vereenigde Werklieden' en 'Harmonie Terneuzen' geheten, precies 100 jaar. Ter gelegenheid daarvan werd dit boek uitgegeven. Zeeuws Landschap Het eerste nummer van dit jaar van het tijdschrift Zeeuws Landschap opent met een beschouwing over de gevolgen die de stromvloedramp van 1953 heeft gehad voor het landschap. Het water verwoestte niet alleen veel, het voegde ook elementen toe aan het landschap. Diep landinwaarts lopende stroomgeulen zijn in stand gehouden en vormen nu mooie natuurgebieden. Andere artikelen gaan onder andere over het zestig-jarig bestaan van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging en over de internationale kiekendieven- bijeenkomst in Saeftinghe. Ongeveer 1 op de 20 Zeeuwse gezinnen steunt de Stichting-het Zeeuws Landschap en ontvangt vier keer per jaar dit tijdschrift. Meer steun is natuurlijk welkom, zodat de Zeeuwse natuurgebieden in stand kunnen worden gehouden. Voor meer informatie kunt u bellen: 01106 - 2640. NOOT. Nieuwsblad voor de Zeeuwse popmuziek. Uitg. Stichting Popmuziek Zeeland Gratis verkrijgbaar. Noot is een tweemaandelijks tijdschrift voor de Zeeuwse popmuzikant. Dit jaar begint het blad aan z'n vierde jaargang. Het eerste nummer opent met een artikel over de perikelen rond de organisatie van een popfestival in Zeeland. Het plan was een popfestival te organiseren tijdens het pinksterweekend op het strand bij Renesse, met bands als The Nits, Golden Earring en 2 Unlimited. Inmiddels lijkt alleen de datum nog vast te staan: 3 juli. Wat, waar en hoe is onduidelijk. Natuurlijk wordt er aandacht besteed aan min of meer geslaagde Zeeuwse bands, terwijl in de rubriek 'Nootverbandjes' demo's worden besproken van bandjes die het nog moeten gaan maken. Ook is er ruimte gereserveerd voor oproepen en mededelingen. Indigo Hans Warren Uitg. Bert Bakker Amsterdam 1993 ISBN 90-351-1268-7 Prijs f 14,90 Indigo is een boeiende novelle over een ongewone liefdesgeschiedenis. Het is luchtig en poëtisch geschreven, maar schoonheid en verval, schijn en werkelijkheid eisen hun tol in dit deels op waarheid berustende misdaad verhaal. De schrijver tekent in Indigo ook zijn zelfportret, aldus de uitgever. (Francisca van Vloten) Architectuur en stedebouw in Zeeland 1850-1945. Berit I. Sens Uitg. Waanders Zwolle 1993 ISBN 90-6630-373-5 Prijs f 35,- Uitgeverij Waanders geeft in opdracht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een serie boeken uit over de jonge bouwkunst in Nederland. Er zullen in totaal twaalf provinciale delen verschijnen en diverse gemeentelijke delen. Architectuur en stedebouw in Zeeland 1850-1945 is het 8e deel in de reeks. Aan de hand van veel foto's wordt een overzicht gegeven van de bouwkunst in Zeeland in de genoemde periode. In tegen stelling tot andere provincies is hier gekozen voor 1945 als einddatum in plaats van 1940, dit in verband met de typische vroege wederopbouwarchitectuur. Met het oog op de grens: heden en verleden van de Nederlands- Belgische grens in West-Zeeuws-Vlaanderen. A.R. Bauwens e.a. Wie denkt dat West-Zeeuws-Vlaan- deren een geïsoleerd stukje Nederland is dat niet helemaal aansluit op de landelijke ontwikkelingen, zal bij het lezen van het boek Met het oog op de grens vreemd opkijken, evenals diegene die denkt dat dit gebied toevallig bij Nederland hoort en net zo goed bij België had kunnen horen. Aldus De Vries-Hommes, lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland, in het voorwoord. Zeeuws-Vlaanderen heeft een bijzondere historie, die de scheiding tussen België en Nederland overschrijdt. Het eerste hoofdstuk beschrijft de lotgevallen van een landsgrens tijdens deze bijzondere geschiedenis, van de 80-jarige oorlog tot en met de Tweede Wereldoorlog, eindigend met een korte evaluatie van het 'Europese denken' in deze grensstreek. De zes volgende hoofdstukken belichten elk een bepaald deel van die geschiedenis, zoals bijvoorbeeld de Belgische aanval op West-Zeeuws- Vlaanderen in 1830. Jammer dat dit boek wat amateuristisch is uitgegeven, het verdiende beter. 75

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 37