Redactioneel JAARGANG 43, NUMMER 2,1993 Paul van der Velde Hortensia del Prado en de Moffenschans Dit nummer vangt aan met het vierde artikel in de serie 'Grepen uit de geschiedenis van de kunst in Zeeland' van de voormalig directeur van het Stedelijk Museum van Dordrecht, L.J. Bol. Dit keer neemt hij het werk van de zeventiende-eeuwse kunstenaar-koopman Ambrosius Bosschaert de Oude onder de loep, de treffelyck schilder van blommen en van fruytasie. Bosschaert woonde in een Middelburg dat aan het begin stond van een ongekende materiële en culturele opbloei, waaraan oud- Antwerpenaren als hijzelf in ruime mate bijgedroegen. De bloemen die hij in zijn weelderige exotische bloemstukken schilderde, zag hij met eigen ogen in de Middelburgse oerwoudtuin van Hortensia del Prado of op de Moffenschans, het buiten verblijf van de wereldvermaarde botanist Petrus Hondius, even buiten Terneuzen. Huis van het Zuiden Dat de wederzijdse culturele beïnvloeding van de Zuidelijke en Noordelijke Nederlanden niet iets van gisteren maar ook van vandaag is, komt tot uitdrukking in het artikel 'Huis van het Zuiden' van de beleids medewerker cultuur van onze provincie, J.A.J.A. van Aspert. In het kader van Antwerpen culturele hoofdstad van Europa, zal Nederland beneden de rivieren zich tijdens een manifestatie presenteren in het Zuiderpershuis in Antwerpen. Hoewel de programmering nog niet geheel rond is, staat wel vast dat in juni een aantal Zeeuwse kunstenaars aan deze manifestatie zullen deelnemen. Zeelandgevoelens Gerdi Preger interviewt in haar rubriek 'De Schoone Waardin', Rinus Ferdinandusse, hoofdredacteur van Vrij Nederland én oud-inwoner van Goes. In zijn bijdrage 'Het Zeeland- gevoel getekend', dat een bewerking is van de lezing die hij hield bij de opening van de gelijknamige tentoonstelling, beweert hij dat hét Zeelandgevoel niet bestaat maar wel ontelbare persoonlijke Zeelandgevoelens. Tom van de Repe, popprogrammeur van het cultureel centrum 't Beest in Goes dat onlangs de culturele prijs van de stad Goes ontving, heeft zo zijn gevoelens over Zeeland. Hij begrijpt niet waarom er niet meer 'Beesten' in Zeeland te vinden zijn en wijt het aan desinteresse bij de bestuurders voor nieuwe ontwikkelingen in de Zeeuwse (pop) samenleving. De vroede vaderen van Goes zijn, getuige het toekennen van de culturele prijs, al tot andere inzichten gekomen. Juist het provinciaalse, het dorpse, is voor de Iraanse vluchtelinge die aan het woord komt in de bijdrage 'Iran in Zeeland' het aantrekkelijke van Zeeland. Het artikel is een vraaggesprek dat bewerkt werd door A.N. Mosterd-Kruyt, lid van de Werkgroep Pluriforme Samenleving die deel uitmaakt van het Maatschappelijk Activeringswerk Zeeland. In deze organisatie werken de Hervormde, Katholieke en Gereformeerde kerken en het Humanistisch Verbond samen. Dit artikel is het eerste uit een serie 'Allochtone vrouwen in Zeeland'. De Angry old man kunnen geen Zeelandgevoelens ontzegd worden maar deze keer stort hij zich op de problematiek van de benoemingen van burgemeesters. Hij is somber over de toekomstperspectieven van uitgeran geerde politici wanneer de burgemeesters in de toekomst gekozen zullen worden. Tussen hemel en aarde In de rubriek Galerie belicht de kunsthistoricus Leo Delfgaauw het werk van de beeldend kunstenaar Sjoerd Buisman. Het werk van Buisman wordt in mei in het kader van het project 'Tussen hemel en aarde' in de Bewaerschole in Haamstede geëxposeerd. Het laat kunstenaars zien die vooral door de natuur geïnsprireerd worden. Buisman is vooral gefascineerd door plantaardige groeiprocessen die heel natuurlijk maar ook heel onnatuurlijk kunnen verlopen. In de rubriek Boekbesprekingen vergelijkt de free-lance journalist J. Auwerda de twee belangrijkste boeken die recentelijk over de watersnoodramp zijn verschenen. Voorzichtig probeert hij zonder kleerscheuren aan het mijnenveld tussen reconstructie en herinnering te ontsnappen. Zoals de meeste recensenten komt hij tot de conclusie dat de boeken elkaar aanvullen. Maar als eerste vraagt hij zich hardop af waarom Leydesdorff 100.000 gulden van het Minsterie van Verkeer en Waterstaat en 40.000 gulden van de provincie Zeeland ontving en Slager niets. Daaraan zou nog toegevoegd kunnen worden: waarom hield de Amsterdamse Leydesdorff een praatje bij de herdenkingsbijeenkomst van de ramp en niet de Zeeuw Slager? 41

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 3