Signalementen Arjen van den Houten Belgen vluchten de grens met Zeeuws-Vlaanderen over na uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. De schat van het Vliegend Hert. Compagniesgeld en smokkelgeld uit een VOC-schip. Arent Pol en Hans Jacobi Uitg. Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet Leiden 1993 ISBN 90-73882-01-X In 1735 verging het VOC-schip Vliegend Hert tijdens een hevige storm onder de Walcherse kust. Zoals zoveel Oostindiëvaarders had ook dit schip geld aan boord. Behalve voor de bekostiging van het administratieve, militaire en commerciële apparaat van de VOC, was dit geld vooral bedoeld voor de inkoop van Aziatische artikelen. Ruim 10 jaar geleden werd het wrak gelokaliseerd en werd een begin gemaakt met de berging van het schip. In de loop van de jaren werd het grootste gedeelte van de verscheepte contanten teruggevonden. Twee van de drie geldkisten kwamen zelfs geheel intact tevoorschijn. Bijzonder was de vondst van een groot aantal dozen met 'zwart geld'. De VOC-top moet nauw betrokken zijn geweest bij het versturen van dit illegale geld naar Indië en het opstrijken van de koerswinsten. Het boek begint met een algemeen hoofdstuk over de VOC, met speciale aandacht voor de geldhuishouding. Ook het probleem van de geldsmokkel komt hier aan de orde. Vervolgens richten we ons op het boekjaar 1734/35 van de VOC en de Kamer Zeeland en het vertrek en de ondergang van het Vliegend Hert. De auteur is verbonden aan Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet en de tweede helft van het boek gaat dan ook dieper in op de gevonden munten en hun betekenis. In staat van beleg. West Zeeuws- Vlaanderen en de Eerste Wereldoorlog. A.R. Bauwens e.a. Uitg. Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg 1993 Hoewel de ondertitel 'West Zeeuws- Vlaanderen en de Eerste Wereldoorlog' anders doet vermoeden, komt de Zeeuwse streek pas laat aan bod in deze bundel. Het eerste artikel vormt een zeer gedegen verhandeling over de voorgeschiedenis van de Eerste wereldoorlog. Heel leerzaam, en bovendien erg actueel gezien de grote rol van de Balkanlanden destijds. Na uitvoerige artikelen over de Nederlandse neutraliteit gedurende deze oorlog en daarvoor en de mobilisatie van de krijgsmacht (mocht de Nederlandse politiek falen, dan moest het leger wel paraat zijn) komen we in Zeeuws-Vlaanderen terecht. Een van de meest aangrijpende gebeurtenissen waarmee Zeeuws- Vlaanderen werd geconfronteerd was de komst van Belgische vluchtelingen. Zij vonden onderdak in plaatsen als Aardenburg en Cadzand. Zeer interessant is het artikel over 'de draad'. Om het smokkelen, maar vooral desertie en spionageactiviteiten tegen te gaan legden de Duitsers langs de hele Nederlands-Belgische grens een prikkeldraadversperring aan die onder stroom werd gezet. Regelmatig maakte deze draad slachtoffers. Heel boeiend is ook de bijdrage over de zeppelins. Deze werden door Duitsland gebruikt voor het uitvoeren van bombardementen. Regelmatig zagen bewoners van Zeeuws- Vlaanderen deze 'reuzesigaren' voorbij glijden. West-Zeeuws-Vlaanderen 1939 - 1946. Deel 1: inval en bezetting A.B.J. Goossens Uitg. in eigen beheer Apeldoorn 1993 ISBN 90-801132-1-2 Prijs f 65,00 Na jarenlang minutieus onderzoek in binnen- en buitenlandse archieven en vele gesprekken met oud-strijders en burgers die de Tweede Wereldoorlog bewust hebben meegemaakt, besloot Goossens om zijn bevindingen te publiceren. Het resultaat is een lijvig en zeer gedetailleerd boek, met veel interessante foto's. De vele informatie en de in bijlagen en aparte kaders opgenomen overzichten en statistieken maken het boek ook tot een naslagwerk. 122

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 42