Educatief toerisme Arjen van den Houten Aposteltekening van Toorop. Voor de apostelen Andreas en Jacobus stond iemand uit Westkapelle model. Foto: Stedelijk Museum Amsterdam. De Stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon' levert ook dit jaar weer een bijdrage aan het culturele aanbod tijdens de Zeeland Cultuur- maand. Er wordt een zevental cursussen, work-shops en lezingen georganiseerd, van een middag rondwandelen in en rond het eeuwenoude slot Haamstede tot een week lang tekenen, schilderen en aquarelleren. Voordat we gaan kijken naar het volledige programma, blikken we eerst even terug op de nog korte geschiedenis van de Oranjezon. Seizoensverlenging In 1990 werd, op initiatief van een aantal oud-docenten van de LHNO- school te Oostkapelle, de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezor opgericht. Aanleiding was een tweetal rapporten waaruit bleek dat het toeristisch produkt Zeeland teveel gericht is op jonge gezinnen die in het hoogseizoen van de zon en de zee willen genieten. Om stagnatie van het toerisme in Zeeland in de jaren negentig te voorkomen moet de toeristische branche inspelen op nieuwe ontwikkelingen, zoals de vergrijzing, de toename van korte tweede en derde vakanties en de groeiende belangstelling voor het cultureel-historische element, aldus luidde de conclusie. Er moet dus een verbreding van het aanbod komen en dan vooral in het voor en naseizoen. Daar is immers nog volop ruimte voor groei. Met de bevindingen van de rapporten in het achterhoofd ging de stichting Oranjezon aan de slag. In korte tijd werd een breed programma ontwikkeld, waarbij men zich kan verdiepen in de geschiedenis, cultuur of natuur van Zeeland. Meer praktisch zijn de diverse taalcursussen en de teken- en kookcursussen. Het merendeel van de activiteiten vindt, geheel conform de doelstelling van seizoensverlenging, plaats in het voor- en naseizoen. Succesvol Inmiddels is Oranjezon bezig met haar vierde jaar. Digna Bom en Frans Jaquet zijn de twee drijvende krachten. Het vele werk dat zij verzetten lijkt beloond te worden want het gaat ieder jaar iets beter. Steeds meer toeristen en Zeeuwen weten de stichting te vinden. Zeer succesvol waren dit jaar de middagen over de landgoederen op Walcheren. In totaal genoten zo'n 200 mensen van een inleiding met dia's en aansluitend een excursie naar de landgoederen. Heel populair is de cursus tekenen, schilderen en aquarelleren. Een week lang laten de 143

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 17