Vijf jaar Zeeland Cultuurmaand (1989-1993) De N.H. Kerk in Noordgouwe, een van de locaties van het Kamermuziekfestival. aantal kleinere sponsors hebben hun naam tot nu toe min of meer permanent aan de maand verbonden. Ook de Zeeuwse gemeenten hebben binnen hun begroting struktureel middelen voor (onderdelen van de) Zeeland Cultuurmaand opgenomen, zoals bijvoorbeeld de gemeente Veere voor het slotconcert: Op dit moment wordt bezien of de formule van de Zeeland Cultuurmaand ook gebruikt kan worden voor het opzetten van een Natuurmaand of wellicht met dergelijke elementen uitgebreid kan worden; De samenwerking tussen cultuur, recreatie en toerisme en het wederzijds begrip is toegenomen gezien bijvoor beeld de intensieve samenwerking tussen de Provinciale WV Zeeland en de Stichting Zeeland Cultuurmaand, het aantal restaurants dat dit jaar meedoet aan de actie "Zeeland Cultuurmaand-dinercheque", de jaarlijkse arrangementen, de directe sponsoring van evenementen door toeristisch-recreatieve bedrijven; Landelijk timmert de Zeeland Cultuurmaan ook aan de weg. Landelijke dag-, week- en maand bladen, omroepen besteden aandacht aan de Cultuurmaand. De Zeeland Cultuurmaand is samen met nog twee organisaties genomineerd voor de NBT-promotieprijs 1993. Donderdag 9 september 1993 zal duidelijk zijn of de Cultuurmaand in de prijzen valt. Toekomst De conclusie van dit alles is dat de Zeeland Cultuurmaand leeft en met een gerust hart de toekomst tegemoet kan zien. Men zou bijna met een tevreden gevoel achterover gaan leunen, ware het niet dat het noodzakelijk is de kwaliteit van het gebeuren te bewaken en verder uit te bouwen en te anticiperen op allerlei ontwikkelingen. Een tweetal voorbeelden, die de komende jaren (blijvende) aandacht vragen. De markt van evenementen en arrangementen is aan inflatie onderhevig. Het aanbieden van een cultureel aanbod in arrangementvorm "scoort" derhalve alleen indien dit voldoende kwaliteits niveau heeft en geen programmering bevat die te weinig specifieke en bijzondere elementen heeft. De verschillende onderdelen van de Zeeland Cultuurmaand vallen met name op door de combinatie van kwaliteit en omgeving. Concerten in het kader van het Kamermuziekfestival en het Festival Zeeuwsch-Vlaanderen vinden plaats in oude historische kerken en kerkjes, monumentale landhuizen of bijvoorbeeld in een ridderzaal van een kasteel. De uitvoerenden zijn vaak solisten en orkesten van internationale faam zoals de Symfonie-orkesten van Moskou, Gothenburg en Lissabon of een Paco Peha met zijn Misa Flamenca. Deze bijzondere kwaliteit dient overeind te blijven en er dient geen "middle of the road"-programma te komen. Het progamma mag niette verworden tot een vlak en nietszeggend amusementsgebeuren. Er worden in Nederland (en ook in Zeeland) al voldoende braderieën en ambachts- markten georganiseerd. Onderzocht dient te worden of het programma van de Zeeland Cultuurmaand uitgebreid en versterkt kan worden met bijzondere Zeeuwse zaken zoals de vele culinaire mogelijkheden, de combinatie cultuur en cultuurhistorie en de tot verbeelding sprekende natuur en landschappen in Zeeland. Een tweede voorbeeld zijn de arrangementen. Rond deze arrange menten zijn wat aanloopproblemen geweest en zijn niet altijd de beoogde resultaten geboekt. Het blijkt dat de markt van culturele arrangementen anders in elkaar zit dan die van de reguliere toeristische arrangementen. Duidelijk is dat daarin de bijzondere lokaties en een zekere uniciteit, dienen terug te komen. Via maatwerk zullen toeristen voor de Zeeland Cultuurmaand moeten te worden geïnteresseerd en te worden gemotiveerd enige dage in Zeeland te verblijven. Een goed voorbeeld van een dergelijk arrangement is het in het augustus nummer van het nieuwe ANWB- vakantiemagazine "Reizen" opgenomen arrangement "Drie dagen cultureel uitwaaien op Walcheren". Ook zaken als de inhoud van de programmering, de periode en dergelijke zijn zaken waaraan de nodige aandacht dient te worden besteed. De Stichting Zeeland Cultuurmaand zal in dit proces een hoofdrol dienen te vervullen. Daarin zit dan ook de uitdaging, om samen met de Provinciale VVV Zeeland, de culturele organisaties in Zeeland, het Zeeuwse toeristisch-recreatief bedrijfsleven, de sponsors, de Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland, de Zeeland Cultuurmaand tot een blijvend succes te maken. 155

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 29