N.V. Delta Nutsbedrijven in Indonesië C. E. van Gremberghe Inleiding in 1987 sloot de toenmalige Watermaatschappij Zuid-West- Nederland een tienjarige samen werkingsovereenkomst met de Perusahaan Daerah Air Minum DT II Kabupaten Bandung (streekwater- leidingbedrijf Bandung). Dit was een uitvloeisel van de ontwikkelingshulp van Nederland aan Indonesië. Nederland investeerde als gevolg van de door de Verenigde Naties uitgeroepen waterdecade in watervoorzieningssystemen in Indonesië. Deze bedrijven werden bemand door goed opgeleide mensen in Indonesië. Het probleem was echter het ontbreken van kennis om een dergelijk bedrijf te leiden. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht Nederlandse waterleiding bedrijven op basis van zogenaamde twinningsovereenkomsten samen te werken met Indonesische zusterbedrijven. Opzet en doel van de samenwerking is de verbetering van de drinkwater voorziening en overdracht van kennis en ervaring om de Indonesische partner in staat te stellen op adequate manier de drinkwatervoorziening te organiseren. In totaal zeven Nederlandse bedrijven nemen deel. Deltan werkt samen met PDAM Kabupaten Bandung d.w.z. het waterleidingbedrijf voor het regentschap Bandung. De stad Bandung (bijna 2 miljoen inwoners) werkt samen met het waterleiding bedrijf van Rotterdam. Het regentschap heeft ongeveer de oppervlakte van Zeeland en is een vulkanische hoogvlakte, omgeven door bergen. In dit gebied liggen een dertigtal grotere en kleinere steden en honderden dorpen en gehuchten. Van origine is dit een agrarisch gebied, met op de vlakte hoofdzakelijk rijstteelt en in de bergen thee en kinaplantages. In het regentschap wonen ongeveer drie en een half miljoen mensen. Gemiddeld ruim duizend inwoners per km2. De laatste vijf jaar vindt sterke industrialisatie plaats. Textielbedrijven zoals weverijen, ververijen en confectiebedrijven rijzen als paddestoelen uit de grond. Lage loon kosten en een enorm werkaanbod evenals bijna onbeperkte milieu belemmeringen zijn hier debet aan. De watervoorziening bestaat uit 16 lokale produktie-eenheden en distributienetten waarbij 25.000 wateraansluitingen zijn gerealiseerd. Hiermee wordt ca. 5% van de totale bevolking van drinkwater voorzien. De planning is om per 1 januari 1994 de dertigduizend aansluitingen te halen. Het vergt een enorme inspanning om de bevolkingsgroei voor te blijven en in dezelfde tijd de organisatie steeds te verbeteren. In de afgelopen zes jaar werden werknemers van PDAM in Nederland getraind en opgeleid in hun eigen technisch of administratief vakgebied. De Deltan-organisatie verzorgde de opvang en trainingsprogramma's. Vooral organisatie, procedures, logistiek en management zijn steeds terugkerende onderwerpen. Werknemers van Deltan worden uitgezonden voor missies in Bandung om onder daar geldende omstandig heden kennis en ervaring uit Nederland over te dragen. Dit is een uiterst moeizaam en selectief proces. Bevolking, cultuur, gebruiken en financiële achtergronden zijn dermate afwijkend dat overdracht van kennis steeds kritisch moet worden getoetst en vooral moet worden geaccepteerd door de indonesische partner. Deltan heeft vanaf het begin op basis van gelijkwaardigheid van de partners de samenwerking willen realiseren. Dit heeft na een aantal jaren geleid tot een vertrouwensrelatie, die de acceptatie van veranderingen in het Indonesisch bedrijf positief heeft beïnvloed. Deze samenwerking blijft een kwestie van lange adem, maar het werkt en heeft een structurele blijvende invloed op de organisatie van PDAM. Resultaten van het samenwerkingsproject Een belangrijke start was de verbetering van in rekeningstelling en geldinning, tevens de realisatie van continue levering. Gezien de grote verliezen van water uit de distributie systemen werd in één stad (Majalaya, 45.000 inwoners) een modelprojekt opgezet voor het terugdringen van lekverliezen. Bronputten werden gerestaureerd en mensen opgeleid hoe deze goed te onderhouden. Een reparatie- en testinrichting voor watermeters werd opgezet en begeleid. De organisatie en opzet van onderhoud voor produktiemiddelen en distributienetten werd in diverse projecten en cursussen opgezet, nog steeds wordt op dit gebied de verbetering van de organisatie nagestreefd. Een goed werkende tekenkamer annex landmeetploeg werd gerealiseerd. Inkoop van materialen, logistiek en magazijnen zijn geïntroduceerd evenals interne organisatie van archieven, samenwerken en coördinatie. Planning en werkvoorbereiding met daarbij budgetten en het financieel volgen en controleren van werkzaamheden zijn thans aan de orde. Tussendoor speelde de realisatie van een compleet nieuwe produktie- eenheid waarin zowel bij de voorbereiding, uitvoering en in bedrijfstelling Deltanners waren betrokken. Dit is het eerste grote projekt dat door PDAM zelf werd gerealiseerd en in de stad Cimahi (300.000 inwoners) werden 7.000 nieuwe aansluitingen plus reeds bestaande aansluitingen van water voorzien. De twinning gaat door en nieuwe aandachtsgebieden komen in zicht, zoals waterkwaliteitscontrole en financieel management. Veel dingen zijn ten goede veranderd. Waren er in de eerste drie jaar veel investeringen en weinig opbrengst, nu is door beter ontwikkelde kennis en verstand houding het effect van nieuw geïntroduceerde veranderingen al snel zichtbaar. Spin off-effecten Naast de twinning zijn ook contacten ontstaan in de gezondheidszorg. In 1988 werd door het bestuur van WMZ het Kabupaten Bandung Fonds opgericht, dat tot doel heeft het ondersteunen en verbeteren van de 180

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 14