Oudere Molukkers op Walcheren: zorgelijk perspectief? B.A.J. van der Wouw Inleiding Sinds het begin van de jaren vijftig, toen ongeveer 12.500 Molukse mensen (meest KNIL-militairen en hun gezinnen) naar Nederland kwamen, spreken we van een Molukse bevolkingsgroep in ons land. Er wordt momenteel van uitgegaan dat de omvang van deze groep is uitgegroeid tot meer dan 42.000 Molukkers. Het merendeel van deze Molukkers in Nederland woont in ongeveer 62 Molukse gemeen schappen verspreid over verschillende gemeenten, waarvan drie op Walcheren (Middelburg, Valkenisse en Vlissingen). Het vaststellen van de omvang van de Molukse gemeenschap op Walcheren is een uiterst moeizame aangelegenheid. Gemeentelijke bevolkingsregisters bieden geen soelaas omdat Molukkers noch op nationaliteit noch op land van geboorte zijn te traceren. Er is immers al een derde generatie Molukkers aanwezig, die in Nederland is geboren en ook de Nederlandse nationaliteit bezit. Cijfers over de omvang van de Molukse gemeenschap in Nederland zijn altijd gebaseerd op schattingen, waarvan soms onduidelijk is op welke aannames zij berusten (Veenman en Jansma,1981; Tuynman-Kret, 1985; Van Praag, 1986). Wanneer we toch afgaan op de vaak grove schattingen zullen er naar alle waarschijnlijkheid ongeveer 1500 tot 2000 Molukkers op het schier eiland Walcheren wonen. Huisvesting is in de geschiedenis van de Molukse bevolking in Nederland een belangrijk knelpunt gebleken. Dit hangt onder meer samen met het aanvankelijk verwachte tijdelijke karakter van het verblijf in Nederland, de woningnood in de vijftiger en zestiger jaren en discussies rond integratie versus collectieve identiteit. De ontwikkeling in het wonen van Molukse mensen is er globaal gesproken een van collectieve huisvesting (in woonoorden) via open woonwijken naar verspreid wonen. Maar verreweg de meeste oudere Molukkers (ruim 95%) wonen nog in de Molukse woonwijken. Dit zijn woonwijken die bestaan uit een aantal straten waar ovërwegend Molukkers wonen. Geografisch maken zij deel uit van een Nederlandse wijk in een bepaalde gemeente (Rinsampessy, 1992). Voor Walcheren betekent dit dat we oudere Molukkers vooral zullen vinden in de Molukse wijken in Middelburg, Oost-Souburg en Kouderkerke. Problematiek Molukse ouderen op Walcheren maken deel uit van de eerste generatie van de Molukse gemeenschap in ons land. Ze zijn naar Nederland gekomen in de veronderstelling dat hun verblijf hier van korte duur zou zijn en hebben hun kinderen vaak in kampen/woonoorden moeten opvoeden, kinderen die veel meer dan zijzelf integreerden in de Nederlandse samenleving. Velen voelen heimwee naar hun geboorteland, maar de primaire bindingen met hun kinderen vormen meestal een te groot obstakel om serieus terugkeer naar de Molukken te overwegen. Wel komen zij op een leeftijd waarop de gezondheid achteruitgaat, men meer van anderen afhankelijk wordt en het zelfstandig blijven wonen de nodige problemen oproept. Foto: Zeeuws Documentatiecentrum. In de provincie Zuid-Holland ontving men signalen vanuit de Molukse gemeenschap dat zich problemen gingen voordoen onder de ouderen. Dit heeft geleid tot een inventariserend onderzoek naar problematische aspecten van de leef- en woonsituatie van de oudere Molukkers (Veenman en Mual-Bakarbessy, 1986). Het onderzoek resulteerde in het inzicht dat het probleem zich centreert rond de woon- en zorgsituatie. De Bijl concludeert op basis van literatuurstudie aangaande de problematiek van de oudere Molukkers: 'De tragiek van de Molukse bejaarden bestaat hierindat zij zich enerzijds nog nauw verbonden voelen met de adat van de traditionele Molukse samen leving en anderzijds geconfronteerd worden met ontwikkelingen in de Westerse samenleving, die zij niet kunnen volgen en waarvan zij zich steeds gedistantieerd hebben.... Deze tragiek wordt nog versterkt door het feit dat het traditionele normen- en waardenpatroon voor de jongeren in toenemende mate geen betekenis meer heeft' (De Bijl, 1986). 187

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 21