Boekbesprekingen Interieur van het kasteel te Binche tijdens de feesten voor Filips II in 1549. De Grote Zaal. Zuidelijke Nederlanden, 1549. Ingekleurde pentekening. kunstwerken - al dan niet in kopie - naar ons land overgebracht en in Utrecht en Den Bosch tentoongesteld. Tentoonstelling en boek Zon 300 voorwerpen zijn samengebracht in beide musea. Het zijn voornamelijk bruiklenen, afkomstig uit 9 Europese landen. De tentoonstelling in Utrecht heeft een biografisch karakter, waarbij de historisch-maatschappelijke context meer accent krijgt dan de persoons- verklarende. Er zijn persoonlijke bezittingen als juwelen, brieven en schitterende handschriften uit Maria's bibliotheek te zien, naast oorkondes, munten, harnassen, wapens en unieke familieportretten. De overgangstijd tussen Middeleeuwen en Renaissance komt in allerlei facetten tot leven, zowel in beide tentoonstellingen als in het prachtig verzorgde en heel veelzijdige boek, maar Maria zelf blijft enigszins in de schaduw. Ook in Den Bosch, waar schitterende kunstwerken bijeen zijn gebracht die, zoals de catalogus bevestigt, niet Maria's persoonlijke voorkeur weergeven maar eerder laten zien wat in haar tijd als statussymbool gold. Misschien is het onvermijdelijk. In zijn openingswoord haalde Wim Blockmans enkele fragmenten uit de correspondentie tussen Maria en Karei V aan die weliswaar iets persoonlijks zeggen, maar dan wat Maria betreft vooral in zelfverloochende zin. Geheel in overeenstemming met de positie van de vrouw ten tijde van de Renaissance. "Ir seit ein weib, es staht euch nit zu, von diesen dingen zu reden", aldus Karei V aan zijn zusje waar het om geloofszaken ging. Zo uitgesproken als Maria lijkt over Adolf van Bourgondië en over haar oudste broer ("Après dieu, mon tout en ce monde"), was zij waarschijnlijk zelden. Van de indirectheid heeft zij het moeten hebben en indirect komt zij op voorbeeldige wijze naar voren in dit bijzonder project van het Utrechtse Catharijneconvent en Het Bossche Noordbrabants Museum. Bob van den Boogert, Jacqueline Kerkhoff e.a., Maria van Hongarije. Koningin tussen keizers en kunstenaars. 1505-1558. Uitgeverij Waanders, Zwolle 1993, 367 p., gebrocheerd f 49,50 (museum-uitgave), gebonden f 79,50. 200

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 34