Signalementen Leven en werk van Willem Emmery de Perponcher Sedlnitzky (1741-1819) Francis Bulhof IIRIIIIIIIIIIillll Arjen van den Houten 9892 348 9379 Ma patrie est au ciel. Leven en werk van Willem Emmery de Perponcher Sedlnitzky (1714-1819). Francis Bulhof Uitg. Verloren Hilversum 1993 ISBN 90-6550-362-5 Prijs 42,00 Baron Willem Emmery de Perponcher (1741 -1819), Heer van Wolfaartsdijk, was een buitengewoon veelzijdig man. Levend in een tijd vol van nieuwe inzichten besteedde hij in zijn oeuvre onder andere aandacht aan ethiek, opvoeding en godsdienst. Hij was bovendien een van de vroegste beoefenaars van de esthetica in Nederland. Naast deze culturele bedrijvigheid leidde Perponcher ook een actief bestaan als politicus, staatsman en grootgrondbezitter. Hoe is het mogelijk dat een dergelijk eminent Nederlands cultuurdrager in de vergetelheid is geraakt. Volgens de schrijver komt dat door zijn traditionele opvattingen, oninteressant voor de na hem komende generaties, die leefden met de traditie van de moderniteit. Deze opmerkelijke achttiende-eeuwer verdient volgens Bulhof een beter lot en dit boek kan daar zeker toe bijdragen. De eerste vier hoofdstukken zijn historisch-biografisch van karakter. Daarna gaat de schrijver in op het omvangrijke oeuvre van De Perponcher. Een deel hiervan heeft betrekking op Zeeland. De familie De Perponcher verkreeg in de 17e en 18e eeuw grote belangen in Zuid-Beveland, waaronder de ambachtsheerlijkheid Wolfaarstdijk. Uit het landbouwdicht De Zeeuwse graanbouw en ook De Zuidbevelandse dorpsleraar blijkt zijn belangstelling voor het landleven van zijn Zeeuwse pachters. In de bijlagen vinden we onder andere een overzicht van oplagen en verkoopcijfers van De Perponchers werk en een stamboom van het geslacht De Perponcher. Jan de Prentenknipper. Zeeuwse volkskunst langs 's Heeren wegen. Joke en Jan Peter Verhave Uitg. De Koperen Tuin Goes 1993 ISBN 90-72138-279 Prijs 59,90 Meer dan een eeuw geleden zwierf in Zeeland een kleine en kromme verkoper rond. Deze Jan de Prentenknipper ventte langs de deuren zijn zelfgesneden en ingekleurde bijbelprentjes uit. Voor gastvrije landbouwers maakte hij in ruil voor kost en inwoning een prent van de boerderij. 201

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 35