Ingezonden brieven Signalementen In Jan de prentenknipper, Zeeuwse volkskunst langs 's Heeren wegen volgen wij het leven van deze markante persoon. Zijn echte naam was Jan Huiszoon en hij werd geboren in 1798 in Colijnsplaat. De schrijvers Joke en Jan Peter Verhave, die de papierknipkunst zijn toegewijd, gingen op zoek naar particulieren die prenten van Jan in bezit hadden. Dit boek is het resultaat van hun onderzoek en geeft Jan en zijn prenten de plaats in de Nederlandse papierknipkunst die hij ten volle heeft verdiend. De Redding van Colijnsplaat. Een documentair verslag van opmerkelijke gebeurtenissen. J.C. Sturm (red) Goes 1993 Uitg. De Koperen Tuin Prijs 12,50 Bij de stichting Houen Jongens stond het van het begin af aan vast. Mocht er ooit een monument komen ter herinnering aan de gebeurtenissen tijdens de rampnacht, dan moest dat samengaan met de publicatie van een boek. En zo gebeurde het ook. Het boekje opent met de literaire beschrijving van de 'legende van Colijnsplaat' van de hand van de inmiddels overleden journalist Dick Hendrikse. In 1953 was hij verslaggever voor het dagblad Trouw en speelde hij een belangrijke rol in het wereldkundig maken van de gebeurte nissen in het Noordbevelandse dorpje. Het tweede deel laat zien hoe 'het wonder van Colijn' tussen 1953 en 1993 in boeken, kranten, tijdschriften, documenten en verhalen beschreven werd. Op kritische wijze wordt daarbij vastgesteld wat werkelijkheid en wat verdichting is. Het laatste deel beschrijft hoe het monument uiteindelijk gerealiseerd is. De Straatnamen van Kloetinge L.J. Moerland, A.J. Blok Publikatie van de Archiefdienst van Goes nr 33, i.s.m. Heemkundige Kring de Bevelanden. Prijs 17,50 Het is verbazingwekkend om te zien hoe mensen jarenlang in een straat kunnen wonen zonder te weten waar de naam van de straat vandaan komt. In mijn geval was het niet zo moeilijk; ik woonde in de Berkenstraat, in Goes. Maar ik ging altijd voetballen op het Wesselopark in Kloetinge. Het Wesselopark, dat was een begrip. Nog steeds als ik aan het Wesselopark terugdenk, ruik ik gras en zweet, en zie ik de kleuren groen en wit. En ik stond er nooit bij stil dat het park misschien wel was genoemd naar een man, die van 1953 tot 1968 de funktie van stedebouwkundige in de gemeente Kloetinge vervulde. Maar ook nu ik dat weet blijft het Wesselopark toch gewoon dat sportpark waar ik altijd ging voetballen. Na een korte inleiding over hoe straatnamen ontstaan en een korte geschiedenis van het dorp Kloetinge, komen in dit boek vervolgens alle straatnamen van Kloetinge in alfabetische volgorde aan bod. In en om het Sluiskilse ziekenhuis. Het levenswerk van de zusters van het H. Hart. Piet Luijcks Prijs/25,00 (te verkrijgen via de RABO-bank te Sluiskil) Uw wonderen van oudsher. Psalm 77:12. Geschiedenis van de Gereformeerde gemeente en de basisschool te Rilland-Bath. P. Geense ISBN 90-9006194-0 Krabbendijke 1993 Prijs 27,50 (te bestellen bij de kerkeraad, p/a Hoofdweg 17, 4411 AN Rilland-Bath) 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen in oude ansichten deel 2. M.J. Geuze Uitg. Europese Bibliotheek Zaltbommel 1993 ISBN 90-288-5598X/CIP Prijs/34,50 Kieldrecht en Nieuw-Namen toen en nu. Twee dorpen op de grens S. Goossens, G. Sponselee Uitg. Van Geyt Hukst 1993 ISBN 90-5327-050-7 Prijs f 57,50 Sint-Jansteen, Heikant, Kapellebrug en Absdale toen en nu C. Buysrogge, E. Weemaes Uitg. Van Geyt Hulst 1993 ISBN 90-5327-047-7 Prijs f 57,50 Tussen reconstructie en herinnering De bespreking van de beide onlangs verschenen boeken over de ramp van '53 (Zeeuws Tijdschrift 43-2, p. 70-73) geeft mij aanleiding tot een kant tekening. Recensent Auwerda is er het "meest verbaasd" over dat het boek van Slager niet eerder is verschenen. Éérder immers had behoren te zijn onderzocht waarom de radio niet in de lucht wilde komen, waarom vloed planken waren opgestookt, waarom burgemeesters zo kortzichtig reageerden, waarom niet geluisterd werd naar iemand als Van Veen, waarom waterschappen zo bekrompen functioneerden. Het antwoord op die vragen ligt voor de hand: omdat niemand werkelijk 202

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 36