Redactioneel JAARGANG 43, NUMMER 5,1993 Paul van der Velde Zeeland heeft van oudsher sterke banden gehad met Indonesië. Deze stammen uit de tijd dat in Middelburg na Amsterdam de voornaamste kamer van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) in Nederland was. Van meer recente datum is de influx na de onafhankelijkheid van Indonesië in 1949 van Molukkers in Zeeland, die een permanent onderdeel van de Zeeuwse samenleving zijn gaan vormen. Broken dreams In deze Indonesië-special van het Zeeuws Tijdschrift onder andere aandacht voor het probleem van oudere Molukkers maar eerst geeft Gerdi Preger in haar rubriek 'De Schoone Waardin' een impressie van de Indonesische jaren van BertTeunis, redacteur van het Zeeuws Tijdschrift. Hij was er na 1945 Hoofd van de Politieke Voorlichting van de RVD en werkte geruime tijd bij de Nederlands- Indische Radio Omroep (NIROM). Hij schrijft de mislukking van het samengaan van twee onafhankelijke landen (Indonesië en Nederland) toe aan het gegeven dat Indonesië op het eind van de jaren veertig voorwerp was geworden van Nederlandse partij politiek. Een zweem van spijt klinkt door in deze federatiegedachte maar het is niet meer dan een zweem en beslist geen trauma! In 'Broken dreams but never say die!', doet E.Th. van Minde, die in 1913 in Batavia (Djakarta) werd geboren, verslag van de tijd die hij als krijgsgevangene na de verovering van Nederlands-lndië door Japan, in kampen in Indonesië en Thailand heeft doorgebracht. Zijn tekeningen bij het verhaal geven de sfeer van de Jappenkampen goed weer. Na de onafhankelijkheid van Indonesië vertrok hij naar Nederland en werd leraar in Goes. Bandung De nieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië kreeg in de afgelopen veertig jaar slechts moeizaam gestalte. Hoe gevoelig die verhouding nog steeds ligt, bleek vorig jaar toen Indonesië een eind maakte aan de ontwikkelingshulp uit Nederland. Er ging een schok door de Nederlandse samenleving waaruit men zich een idee kan vormen hoe hard de klap van de onafhankelijkheid in 1949 moet zijn aangekomen. Ontwikkelingsprojecten in het kader van de Verenigde Naties hadden evenwel niet te lijden onder de opzegging van de bilaterale ontwikkelingshulp. C.E. van Gremberghe, ingenieur bij de Delta Nutsbedrijven, licht ons in over een ontwikkelingsproject dat op basis van gelijkwaardigheid van partners (twinning) in 1987 voor tien jaar is aangegaan tussen de Delta Nutsbedrijven en de waterleiding maatschappij van het regentschap Bandung op Java. Keutjes Jan. A. Buijse, conservator van het Museum van Volkenkunde in Leiden, gaat in zijn artikel 'Het keutjesspel. Een oud-Zeeuws gezelschapsspel met tropische schelpen', in op de boeiende achtergrond van dit spel dat nog door enkele families in Zeeland gespeeld wordt. Indische bejaarden Wim Hofman doet in de rubriek 'Allochtone vrouwen in Zeeland' verslag van zijn gesprek met een vrouw uit Celebes die zich in 1951 in Zeeland vestigde. Hoe voelde deze 'bruine' alleenstaande moeder zich, die als wasvrouw in Goes de kost verdiende? Nu zij ouder is verlangt ze naar een bejaardentehuis waar vooral mensen uit Indonesië wonen. Aansluitend hierop vraagt B.A.J. van der Wouw zich in zijn artikel af welke specifieke behoeften aan woon- en zorgvoorzieningen er onder de Molukse ouderen op Walcheren leven. In het ongenoegen maakt de Angry Old Man zich kwaad over de afbouw van de ouderenzorg in Nederland. Hij is van mening dat ouderen in onze 'zorgzame' samenleving de eerste prioriteit moeten krijgen. Oud en nieuw De bouw van een nieuw centrum voor de beeldende kunst in Middelburg vindt hij getuigen van toekomstvisie maar evenzeer vraagt hij aandacht voor het het voormalig VOC-kantoor aan de Maisbaai in hetzelfde Middelburg als monument van de sterke banden tussen Zeeland en Indonesië. Het zou inge richt kunnen worden als museum. Ineke Spaander, directeur van het Zeeuws Museum, licht de achtergronden toe van een project dat door een aantal Nederlandse musea samen met een Japanse porseleinfabrikant is opgezet. Op basis van zeventiende eeuwse modellen produceert deze fabrikant sinds kort porselein met het monogram van de VOC. Een groot deel van de winst op de verkoop van dit porselein komt ten goede aan de aankoopfondsen van de participerende musea. 169

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 3