De Schoone Waardin in gesprek met Bert Teunis Gerdi Preger Inleiding Een interview met iemand als Bert Teunis uit Middelburg (74) is geen eenvoudige zaak. Niet omdat hij niet bereid zou zijn om mee te werken - hij is een ervaren, interessante, belezen, cultureel geïnteresseerde "man van de wereld", waar in wezen niks mis mee is - maar omdat willekeurig welk interview dan ook hem tekort doet. Tenzij de interviewer er meteen een heel historisch document van wil maken Bert Teunis zwierf gedurende een groot deel van zijn leven over deze planeet en was getuige van gebeurte nissen, die u en ik alleen maar uit de geschiedenisboekjes kennen. Zelden was er iemand als gast in het culturele zondagmorgen-programma van Omroep Zeeland "De Schoone Waardin" die zoveel in z'n leven had meegemaakt en daar zo kleurrijk, vol sappige details over kon vertellen. Dat was voor mij als gespreksleider een zware dobber, want ik wist, hoeveel "spreektijd" we hadden en hoeveel de heer Teunis te vertellen had. Over iedere fase van z'n leven is er wel een verhaal te vertellen: z'n jeugdherinneringen aan Vlissingen, z'n middelbare schooltijd in Middelburg, de latere verhuizing naar Den Haag en de studententijd in Leiden, waar hij als een van de twee voor die studie ingeschreven studenten "japanologie en sinologie" studeerde en meteen met het studentenverzet in aanraking kwam, toen de oorlog uitbrak (van dit groepje sneuvelde er een - Leroi - in de meidagen van 1940 op de Grebbeberg). Z'n omzwervingen in Z.O.-Azië voor hij uiteindelijk in het toenmalig Nederlands-lndië terecht kwam, z'n talrijke avonturen daar en z'n betrokkenheid bij de "geboorte" van een onafhankelijk Indonesië. Later in z'n leven werd hij hoofd redacteur van het weekblad "De Spiegel", richtte het zeer spraakmakende en succesvolle blad "Ouders van Nu" op, werkte lange tijd op top-niveau bij uitgeverij Kluwer, schreef en werkte initiërend mee aan de muziekencyclopedie "Muziek onder woorden", gaf de totstandkoming van de Zeeuwse Encyclopedie nieuwe impulsen, is mede-organisator van de Aula-lezingen in Middelburg, zit in de redactie van dit Zeeuws Tijdschrift en is vraagbaak voor menigeen, die wat dan maar ook wil weten. Niveau Want wat Bert Teunis toevallig niet aan parate kennis in z'n hoofd heeft, zoekt hij op. Hij heeft in zijn prachtige, oude, statige herenhuis aan de Dam in Middelburg een volwaardige bibliotheek, waar hij z'n verzamel woede volledig kan uitleven. Daar staan niet alleen duizenden boeken, die historische en wetenschappelijke informatie geven, maar ook talrijke bijzondere uitgaven op het gebied van de schone letteren en de literatuur. Bert Teunis heeft een zeer brede belangstelling, is verslingerd aan informatie en gek op mooie en uitzonderlijke uitgaven. Voila! In 1981 keerde hij samen met zijn vrouw terug naar het land, waar het leven goed is, Zeeland dus. De Zeeuwse luchten en de Zeeuwse sfeer bleven altijd trekken, bekende hij eerlijk. Hoewel hij in het gesprek tijdens de uitzending niet naliet, de nodige kritiek op de Zeeuwse mentaliteit los te laten. "In Zeeland kun je niet praten", mopperde hij ergens, "daarvoor moet je echt in "internationale" steden als Utrecht, Amsterdam of Den Haag zijn. Daar kun je iets voor elkaar krijgen. Hier niet. Het culturele klimaat in Zeeland is net als de zee: zo nu en dan een grote golf en dan weer niks". In deze uitgave van het Zeeuws Tijdschrift wordt bijzondere aandacht gegeven aan het voormalig Nederlands-lndië. Tijdens het gesprek in "De Schoone Waardin" konden we maar kort over deze periode praten, hoewel er natuurlijk veel meer te vertellen was. Vandaar dat ik later nog eens terug ben gegaan naar dat sfeervolle boeken-walhalla van Bert Teunis in Middelburg en daar hebben we die leemte, die in wezen toch zo belangrijk was, alsnog opgevuld. Indië op de Dam We zitten aan de grote, glanzende houten tafel in de achterkamer op de begane grond. Ik kijk op een wand van boeken (meer dan 5 meter hoog....), die door het gebruik van een tussen- verdieping en een trap ruimte geeft voor nog meer boeken. Het enorme raam aan de achterkant biedt uitzicht op een door hoge muren omgeven binnenplaats. Bert Teunis zit tegenover me, sigaretten Bert Teunis II) met mr. L.J.M. Beet, van 1948-49 hoge vertegenwoordiger van de Nederlandse Kroon in Indonesië. 170

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 4