Over Cornelis de Vos: (1584/5-1651): 'geboren binnen der stede van Hulst, residerende in Antwerpen Katlijne Van der S tig helen Foto 1. Cornelis de Vos, Zelfportret met Susanna Cock en twee oudste kinderen Magdalena en Jan-Baptist, Brussel, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, 1621. Cornelis de Vos die in zowat alle kunsthistorische handboeken zonder veel problemen tot de 'Antwerpse schilderschool' wordt gerekend, werd in 1584 of 1585 in Hulst geboren. Aan zijn banden met de stad Hulst wordt in verscheidene documenten uit het Antwerpse stadsarchief gerefereerd. Het is de bedoeling in deze kleine bijdrage even te peilen naar de relatie tussen een gerenommeerd schilder als Cornelis de Vos en de stad waar hij vandaan was. Heel wat informatie is aanwezig in een verklaring die de ouders van de schilder op verzoek van hun zoon op 6 september 1623 voor de Antwerpse schepenkamer aflegden. Zij stellen zichzelf bij deze gelegenheid voor als Jan de Vos Michielszone, vijfenzeventig jaar oud en Elisabeth van den Broecke, negenenzestig jaar oud. Zij verklaren op hun woord dat zij in Hulst in den lande van Vlaenderen geboren werden en er als echtpaar gedurende eenentwintig jaar (1575-1596) woonden. In deze tijd kregen zij negen wettige kinderen waarvan er in 1623 nog slechts vijf in leven waren. De namen van de kinderen zijn Adriaen, Cornelis, Jan, Paul en Margriete. Uit dezelfde getuigenis verneemt men ook dat het gezin De Vos in 1596 naar Antwerpen emigreerde en er een vaste domicilie vond. In 1591 was de stad Hulst opnieuw in Staats bezit geraakt en het was een feit dat aartshertog Albrecht in 1596, zopas gouverneur geworden van de Zuidelijke Nederlanden, zou pogen zo snel mogelijk de herovering van de grensgebieden aan te vatten. Op 25 juni van hetzelfde jaar schreef Prins Maurits vanuit Hulst een brief aan de Staten-Generaal waarin hij zei bevreesd te zijn dat de vijand van plan was de stad in te nemen. Vanaf 8 juli 1596 werd de belegering een feit en pas na een hevige verdedigingsstrijd was Hulst bereid te capituleren. Op dat ogenblik, augustus 1596, werd aan de burgers de mogelijkheicFgeboden om voorzien van hun bezittingen, de stad te verlaten. Waarschijnlijk heeft ook Jan de Vos deze kans te baat genomen om zich in Antwerpen te vestigen. Toen hij er arriveerde liet hij zich registreren als gebrande wijnmaeker Met een dergelijke beroepsactiviteit bood de grootstad hem ongetwijfeld goede vooruitzichten en de kansen voor een goede ambachtelijke opleiding van zijn zonen zou er zeker niet geringer zijn dan in het meer 'provinciale' Hulst. Jan de Vos werd in zijn verwachtingen niet bedrogen. Het resultaat overtrof wellicht zijn stoutste verwachtingen. Daarover verder nog meer. Minder is helaas bekend over de activiteiten van de familie De Vos te Hulst voor het vertrek naar Antwerpen. Het lijkt vrij logisch te veronderstellen dat Jan de Vos, vader van Cornelis, ook reeds in zijn geboortestad het ambacht van wijnmaker uitoefende. Over activiteiten van andere familieleden is nauwelijks iets bekend. In 1477 leende een zekere Joos de Vos geld aan het stadsbestuur om wapens te kopen en in 1551 werd een Cornelis de Vos Hulstensis te Leuven aan de theologische faculteit ingeschreven om later in Hulst het priesterambacht waar te nemen. In de loop van de jaren zestig van de 16de eeuw is in Hulst ook nog sprake over een schoolmeester Cornelis de Vos 216

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 10