Het nieuwe Stadskantoor van Hulst Lukas C. Ruys Het Stadskantoor gezien vanaf het Bellingplein. Foto: C. Scheldestraete. Begin jaren '90 kwam het Bauduloo- terrein midden in de stad braak te liggen. Het gemeentebestuur heeft toen het besluit genomen om deze ruimte achter het bestaande stadhuis monument voor een gedeelte te bestemmen voor het nieuwe Stadskantoor. In 1991 is voor het ontwerp een besloten prijsvraag uitgeschreven en deze is gewonnen door ons bureau Compositie 5 - architekten en stedebouwkundigen - uit Breda (Ontwerp F. Ruys en L. Ruys). Hieronder volgt een toelichting op het gebouw zoals het geworden is. De stad De vestingstad Hulst heeft een rijke historie. Dit blijkt uit volksverhalen en is zichtbaar in de stad. De gebouwen vertellen een verhaal maar ook de betekenis van straat- en pleinnamen verwijzen naar de geschiedenis. Denk aan bijvoorbeeld Houtmarkt, Paardenmarkt, Gentsestraat, en Steenstraat. De twee architektonische hoogtepunten van Hulst zijn ongetwijfeld de St. Willibrordusbasiliek en het 16e eeuwse stadhuis, gotisch van oorsprong. Beide zijn gelegen aan de Grote Markt. Zij vertegenwoordigen kerk en staat en door hun aanwezigheid in het centrum geven zij expressie en inhoud aan de stad. Een centrum zou "leeg" zijn als historische gebouwen in deze tijd niet aangepast zouden mogen worden aan hun nieuwe funkties. Daarnaast is de stad een samengaan van cultuur en vertier, van werken en wonen. Een oude stad die in beweging blijft en inspeelt op nieuwe ontwikkelingen zal overleven; daarbij zullen oud en nieuw naast elkaar voorkomen. Zo heeft de basiliek in de vijftiger jaren een spraakmakende torenspits gekregen en zo is nu het stadhuis uitgebreid met een eigentijds Stadskantoor. Het ontwerpidee De nieuwbouw van het Stadskantoor is gebaseerd op twee assen die uit de gegeven situatie voortkomen. De struktuur van het monument is een geleding in tweeën rond een as. Deze as is de aanzet voor een funktionele as van het nieuwe stadskantoor. Aan weerszijden van de 225

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 19