Het nieuwe Stadskantoor van Hulst De centrale middengang (funktionele as) laat het skelet van het gebouw zien. funktionele as liggen de kantoorruimtes met centraal de verkeerszone om deze te bereiken. De oude beuk is een natuurlijk beeldbepalend element met een aantrekkelijke belevingswaarde. Het zicht op de beuk leidt tot een tweede as evenwijdig aan het monument. Dit is de expressieve as in het Stadskantoor. Op de kruising van beide assen ligt de nieuwe centrale hal. Een kleine hoekverdraaiing tussen het monument en de nieuwbouw verbijzondert de specifieke waarde van het oorspronkelijke stadhuis. Door de verwijding ontstaat de publieksentree vanaf het marktplein. Drie luifels geven een attentiewaarde vanaf de markt en begeleiden de bezoeker droog naar de entree. De drie korte zijden van de bouwmassa's zijn afgeschuind en voegen zich naar de rooilijn van de Lange Bellingstraat, waardoor het gebouw "vast" komt te zitten aan zijn omgeving. In het prijsvraagontwerp werd de nieuwe ontstane stedelijke ruimte (Bellingplaats) aan de Lange Bellingstraat nog afgescheiden middels een opengewerkte stadsmuur. Naar aanleiding van een kunstopdracht voor de Bellingplaats komt in plaats van de keermuur een diagonaal lopende trap. Het idee van de keermuur blijft behouden in een rij leilinden. Indeling Op de begane grond zijn de publieksfunkties gesitueerd: sociale zaken, welzijn, burgerzaken en inzage archief. De diverse balies zijn vanuit de hal en gang zichtbaar en goed bereikbaar. Andere publieksfunkties zoals bouwzaken en financiën krijgen op de verdiepingen balies. Opmerkelijk is dat het gehele gebouw openbaar is voor de bezoeker. De burger en de ambtenaar kunnen elkaar ontmoeten op de brede gangen (funktionele as); de verkeersruimte is als het ware een verlengstuk van de straat geworden. Op de eerste verdieping liggen de kantoren van de afdeling bestuurlijke ondersteuning, en de tweede verdieping herbergt de kantoren voor de afdeling stads- en dorpsontwikkeling. Het gemeentebestuur bevindt zich in de vleugel aan de pleinzijde op de eerste verdieping. De werkvertrekken van het college liggen aan een mysterieus gangetje, bereikbaar vanuit de hal. De hal dient tevens als uitloop voor de raadzaal in het monument, vroeger de burgerzaal. Op de begane grond bevinden zich in het monument de trouwzaal, de taveerne en een V.V.V.-kantoor onder de toren. In de taveerne staat een moderne bar opgesteld, die 'gevoed' wordt vanuit de kelder. In de kap is een ruimte toegankelijk gemaakt als leeskamer en bibliotheek, waar men rustig kan verpozen. Materiaal en kleur De konstruktie van het gebouw bestaat uit een betonskelet. In de gevel zichtbaar gemaakt door een kolom stelling van gezandstraalde prefab betonelementen. De gevelinvulling is opgebouwd uit traditioneel metselwerk in dubbel halfsteensverband. De terugliggende bovenbouw is uitgevoerd in koper. Hierdoor zijn de gevels in kleur en materiaal in tweeën gedeeld: een donkere plaatachtige bovenbouw en een lichte steenachtige onderbouw. De twee assen in het gebouw zijn vormgegeven door een ritme van ronde betonnen kolommen. De ronde bestaat uit 20 afgeschuinde vlakjes en krijgt daardoor een klassiek uiterlijk, de zogenaamde cannelures. 226

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 20