Het nieuwe Stadskantoor van Hulst Transparante ruimte tussen oud en nieuw. Het kleurengamma voor het gehele komplex is ontworpen door een kleurenadviesbureau. De kleurtoon van de gevels is afgestemd op de lichte kalkzand natuursteen van het monument. Binnen hebben de verschillende funkties afwisselende kleurtonen gekregen. Zo maakt de begane grond een warme indruk door roodachtige kleuren voor de vloeren van de trouwzaal en taveerne en jura- grau tegels in de centrale hal. Op de verdieping zijn de raadzaal, hal en bestuursvleugel op elkaar betrokken door een tapijt met een voorname blauwachtige kleur. Voor het gehele gebouw geldt dat een waarneembaar onderscheid toegepast is van 'helderheden' tussen vloer, wand en plafonds, waardoor de drie vlakken niet aan elkaar vast gaan zitten. Ruimtelijke beleving De ruimtes worden begrensd door wanden die dikte hebben. Deze plasticiteit, die zichtbaar is in de gevels en voelbaar in het gebouw, is essentieel voor de architektuur. De beleving en de sfeer binnen het gebouw worden verder sterk bepaald door de begrippen open - gesloten, binnen - buiten, transparant - massief, licht - donker. Laat ik proberen dit verder uit te leggen. De hoge stadsluifels aan het marktplein tezamen met de begeleidende straatlantaarns "omarmen" een deel van de stedelijke buitenruimte. Ze zijn een voortzetting van de binnenruimte tussen het bestaande en nieuwe gebouw. Men is binnen en toch nog buiten, zodat deze voorruimte werkt als een steeg in een stad: smal en hoog met natuurlijk licht van boven. De verkeersruimten tussen de kantoren geven een verrassend spektakel te zien. Er gebeurt veel. De drie vides brengen licht en afwisseling in het hart van het gebouw, met daarboven twee loopbruggen. Op deze plaats toont het gebouw zijn skelet, hoe het is opgebouwd. Zware balken rustend op kolommen. Maar al te vaak wordt in gebouwen alles omkleed en is de struktuur niet meer herkenbaar. Wij hebben gepoogd om de konstruktieve knopen van de assen te laten zien. Vanuit de centrale hal heeft men een fraai zicht op de beuk. Door de gebogen glazen pui over twee verdiepingen wordt ook deze buiten ruimte sterk op binnen betrokken. De bouwploeg De totstandkoming van het Stadskantoor is in relatief korte tijd gegaan. Een klein jaar van voorbereiding en ruim een jaar aan bouwtijd. Dit kon alleen lukken door de goede samenwerking van een daadkrachtige ploeg. Architekt, opdrachtgever, aannemer, adviseurs, installateurs, allen hebben zich ingezet om dit bijzondere gebouw te realiseren, ondanks een krap budget. Er zit veel ambachtelijk werk in dit gebouw, wat de vaklieden veel werkplezier gaf. Iets wat in deze tijd of door een matig ontwerp of door de tijdsdruk niet vaak aan de orde is. Een architekt praat niet snel over zijn fouten, één aspekt had beter gekund. Het transparante dak tussen oud en nieuw is uitgevoerd in half- doorzichtig kunststof en had bij nader inzien beter uitgevoerd kunnen worden in glas, zodat de toren van het stadhuis volledig zichtbaar zou zijn geweest vanuit de hal. Gelukkig zijn er nog genoeg mooie aspekten aan het Stadskantoor Hulst. Gaat u zelf eens kijken. 227

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 21