Verrassing en vanzelfsprekendheid nieuwbouw moest - juist in de hal - een stuk muur blijven staan omdat dit een dragende functie had. Aan enkele kunstenaars, waaronder De Bles en McNamara, is toen gevraagd "wat" met die muur te doen. De Bles en McNamara hebben dia's - van een vierkante meter - van de voor- en achterkant van de muur gemaakt en deze ingeraamd in een stalen lijst waarin de gehele muur verdwijnt. Binnen deze lijst worden de dia's aangelicht. Hoewel de muur nog steeds aanwezig is, lijkt hij verdwenen. De dia's herinneren aan de "verdwenen" muur. Het merkwaardige is dat de muur, die als sta-in-de-weg werd ervaren, dat nu niet meer is. Het kunstwerk is, ook voor de Tholenaren, een vanzelfsprekend onderdeel geworden van de hal van het gemeentehuis. "Spiegelhuis", a.s. december plaatsing in Vijver-Der Boede te Vlissingen. Energieën In 1991 werd in Kapelle een kunstopdracht gegeven, ook bij gelegenheid van de uitbreiding van het gemeentehuis. Op de grens van het oude en het nieuwe gebouw staat een toren die nu vanuit de nieuwe entreehal oprijst en dienst doet als "The summer palace" installatie Goes. trappenhuis. De Bles en McNamara hadden op deze grens een kunstwerk gedacht dat aansloot op de architectuur van de nieuwbouw. Toen deze gereed was bleek echter dat de hal met zijn verlichtingsarmaturen zo "af" was dat dit ontwerp zou misstaan. Hoewel het ontwerp al geaccepteerd was hebben zij het gemeentebestuur voorgesteld toch wat anders te maken. Het resultaat is een gouden schild dat hoog in de toren "zweeft". Het werk meet 3,5 bij 2,5 meter en wordt door de kunstenaars "Energieën" genoemd. Het is een stil en geheimzinnig werk geworden dat wonderwel meespeelt met het licht in de toren en de zachte kleuren van de glas-in- loodramen uit de 50-er jaren. Ook hier ervaart men die mengeling van verrassing en vanzelfsprekendheid. 230

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 24