Hulster basiliek luidt de noodklok Paul Stockman "De basiliek staat op instorten! Er moet eerst iets gebeuren! De basiliek staat in de verkeerde steigers en raakt snel in verval! Waarom gebeurt er niets!?" Verontruste uitlatingen van mensen uit Hulst en omstreken die hun zeven eeuwen oude monument ernstig bedreigd zien. Anno 1993 is de situatie uitzichtloos. P.E. Hamelink, coördinator restauratie Willibrordus basiliek, heeft tevergeefs stad en land afgelopen. Het parochiebestuur is aan het eind van zijn Latijn. Van de kant van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wordt in het geheel geen duidelijkheid geboden. Acties om geld bij elkaar te brengen zijn gestrand. Ondertussen staat de unieke basiliek van Hulst, een nationaal cultuurmonument bij uitstek, af te brokkelen. Wanneer op korte termijn niet gezorgd wordt voor het waterdicht maken van goten, daken en muren zal het verval nog veel sneller gaan. Wellicht zal het gebouw dan in de nabije toekomst voor kerkgangers gesloten worden. Het wordt op die manier tijd dat we in Hulst weer op zoek gaan naar een schuurkerk! Om de bijzondere positief die de Willibrordus basiliek in de Nederlandse bouwgeschiedenis inneemt op zijn waarde te kunnen schatten, volgt eerst een beknopt historisch overzicht. Vervolgens wordt gewezen op het unieke van het gebouw. Ter afsluiting volgt een korte beschrijving van wat er precies mis is met de kerk. Beknopt historisch overzicht Volgens de legende heeft de Heilige Willibrordus in Hulst een kapel gesticht. De 17e eeuwse historicus Gramaye schreef dat deze kapel in de 9e eeuw door de Noormannen zou zijn verwoest. Historisch betrouwbaarder is een akte uit 1108 waarin bisschop Burchard van Utrecht aan het kapittel van Oudmunster te Utrecht een kapel te Hulst schenkt. Deze kapel was gewijd aan de Heilige Apostel Petrus en stond in de voormalige wijk Overdam aan de haven. Zij ressorteerde onder de parochiekerk van Axel. Omstreeks 1200 werd aan de ingang van de Hulster burcht de eerste kerk gesticht. In de jaren zestig werd bij werkzaamheden in de kerk, De basiliek vanuit het zuidoosten. De Vlaamse vieringtoren domineert het gebouw. Rechts het in 1462 door Meester Everaert van Antwerpen (Spoorwater) en Reynier van Ympighem begonnen 'hoogkoor 'met schoorstelsel van luchtbogen en steunberen, bedoelt om de zijdelingsedruk van de gewelven naar buiten af te leiden. Links het uit omstreeks 1200 daterende zuidertransept met 15e eeuwse aangebouwde kapel. Op het eerste gezicht lijkt er niets aan de hand te zijn. (foto: Fotodienst Gemeente Utrecht 1992). halverwege het schip, een zware fundering in Doornikse steen gevonden welke bijna zeker de oorspronkelijke westgevel gedragen heeft. In 1228 werd in de 'ecclesia' te Hulst tussen gravin Johanna van Vlaanderen en de abdij van Cambron een overeenkomst gesloten waarbij de 'tienden' (belastingopbrengst) van de Havikpolder aan de monniken geschonken werd. In 1266 werd de St. Willibrord een bijkerk van de Lieve Vrouwekerk te Kortrijk, omdat de pastoor van Hulst kanunnik van het kapittel van Kortrijk geworden was. In 1402 werd door timmerman Lauwereys van der Leyen uit Gent op de zware onderbouw van de toren een octogoon gebouwd, bestaande uit acht vlakken met blinde nissen. In de kerkrekening van de jaren 1409/1410 wordt melding gemaakt van een hoogkoor, drie westgevels, een noord en zuidingang en een librije. In de jaren 1432 - 1442 werd het transept vergroot met een noord en een zuid kapel. Everaert Spoorwater begon in 1462 met de bouw van de huidige koorkerk. In 1468 werd de kerk door brand getroffen. Toren en schip 231

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 25