Hulster basiliek luidt de noodklok De kerk vanuit het zuidwesten met de neogotische torenbekroning van architect Cuypers, viak voor de restauratie van de jaren dertig. Het schip en de zijbeuken bezitten geen luchtbogenstelsel. De aanzetten voor een dergelijk schoorstelsei zijn aanwezig. Omdat vermoedelijk begin 16e eeuw het geld op was werd er een houten vlakke zoldering in het schip gelegd. Bij de restauratie zijn er stenen gewelven aangebracht. Door middel van trekstangen wordt de druk hiervan opgevangen, (foto: C. Dekkers, De kerk van Hulst 1930). een in een wezen Vlaamse kerk, gesierd met Brabantgotische ornamentiek; de grafzerken in vlakreliefs. Jammer dat de grafkelders zo slecht onderhouden zijn. Mogelijk liggen er nog onder de houten vlonders; het uitgesproken monumentale karakter vanwege de kooromgang, straalkapellen, dwarspand, toren en rijke westgevel. Het koor herbergt enkele historisch interessante ramen. De sfeer in het gebouw wordt in belangrijke mate bepaald door deze glas-in-lood ramen. Het verdient aanbeveling deze ramen tegen vandalisme te beveiligen. Een van de oudste gebrandschilderde ramen is 'de verheerlijking van Maria'. Ook het drietal 'Willibrord ramen' is interessant. Uitgebeeld worden: de komst van Willibrord naar Nederland, zijn wijding, en zijn missiewerk in Zeeland. Instortingsgevaar Kort gezegd komt het er op neer dat men te lang gewacht heeft met reparaties en een gedegen restauratieplan. Door achterstallig onderhoud is de situatie anno 1993 dusdanig dat het verval ver om zich heen heeft gegrepen. Ook de zure regen heeft in belangrijke mate bijgedragen aan de achteruitgang. Een restauratie zoals in de jaren dertig heeft plaatsgevonden, is nu niet meer afdoende. Om dit middeleeuwse kerkgebouw te behouden voor de toekomst moeten ingrijpende restauratiewerkzaamheden worden ondernomen. Het dak moet vrijwel geheel vernieuwd worden. Slechte stukken natuursteen moeten vervangen worden. Ornamenten als hogels, fialen en pinakels moeten in nieuw materiaal vervangen worden. De natuurstenen lijsten en de ijzeren roeden van de glas-in-lood ramen moeten vernieuwd worden. In feite moet het hele gebouw totaal gerestaureerd worden. Wel werd in 1992 de schade in de kapconstructie hersteld die door de bonte knaagkever was veroorzaakt. Inmiddels zijn balken die toen nog goed bevonden werden door lekkages van het dak nu ook verrot en aan vervanging toe. Wanneer er op korte termijn niet met de werkzaamheden wordt begonnen is de schakel die de St Willibrordusbasiliek vormt in de keten noordfranse en normandische vroeg-gothiek/gotische kerkelijke architectuur van de noord nederlandse kuststreek definitief verbroken. Ik hoop dat het zover niet zal komen en dat de met de restauratie gemoeide instanties tijdig tot het inzicht komen dat dit gebouw, vol van schoonheid en evenwichtigheid van architectuur, het waard is grondig gerestaureerd te worden. LITERATUUR J. Adriaanse, Gedenkboek der Hulstersche Stede 1180 - 1930. Amsterdam 1930. C. Dekkers, De kerk van Hulst. Hulst 1930. F. Vermeulen, Monumenten van geschiedenis en kunst te Hulst en Kloosterzande. Oudheidkundig Jaarboek 1930. P.J. Brand, De Geschiedenis van Hulst. Hulst 1972. K.J.J. Brand, De torens van de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. Hulst 1987. Fred. Caland, De oudste rekeningen der kerk van Hulst. Middelburg 1882. C.A. Swigchem, De zesde toren van de St. Willibrorduskerk te Hulst. Zeeuws Tijdschrift 25 (1975) 4. G.J. Lepoeter, De basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken nr. 12,1984. A. Koopmans, De schijnwerper op de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. Hulst 1971. R.E.L.B. de Kind, De St. Willibrorduskerk te Hulst. Een kunsthistorische beschrijving en een historische analyse van haar bouwonderdelen. Jaarboek 1984 - 1985 Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten Hulst. Bouwkundig Adviesburo De Vaal, Restauratieplan van de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. Hoevelaken 1992. 233

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 27