Pieter Nuyts (1598-1655): Een Hulsterse burgemeester uit het Verre Oosten Leonard Blusse Mappa Mondo o vero carta generale del globo terrestre (1674). Het zuiden van Nova Olanda (Australië) wordt op deze Italiaanse kaart uit 1674 als Terra di Nuitz aangegeven. inleiding In de slotjaren van de zestiende eeuw waren de Lage Landen het theater van harde strijd en tumultueuze verschui vingen. Na de val van Antwerpen in 1585 was in de Zuidelijke provincies het pleit van de godsdiensttwisten beslist: de Opstand was neergeslagen, de vervolgingen van de contra reformatie vingen aan en de grote uittocht van tienduizenden hervormingsgezinden naar de vrije provincies benoorden de grote rivieren zette in. Pieter Nuyts, de held van dit verhaal was de zoon van de textielhandelaar Laurens Nuyts en Elisabeth Waelrants die rond 1595 van Antwerpen naar Middelburg uitweken. In 1598 schonk Helena aldaar het leven aan de eersteling Pieter. De overkomst van de vele kapitaalkrachtige ondernemers uit Vlaanderen en Brabant liet de Zeeuwse en Hollandse samenleving niet onberoerd. Ze speelden een stimulerende rol bij de oprichting van de grote handelscompagnieën. De radicale sinjoren die hun have hadden moeten achterlaten om met hun goed in het noorden een nieuw bestaan op te bouwen, hadden alles te winnen, niets te verliezen. Hoe verschil in levenshouding, beschaving en culturele middelen de Vlamingen en Nederlanders tegen elkaar in het harnas kon jagen, wordt treffend uitgebeeld in Breero's Spaanse Brabander. En het is of Pieter Nuyts voor de toneelheld model heeft gestaan. Parmantig en grillig, maar ook charmant en speels wanneer het zo uitkwam, zou hij met zijn exuberant gedrag in de nurksheid van het Noorden vastlopen. Middelburg-Leiden-Middelburg De havensteden van het eiland Walcheren aan de mond van de Schelde delta maakten als gevolg van de gebeurtenissen in Antwerpen een stormachtige bloei door aan het begin van de 17e eeuw. Nadat de Staatse vloot de waterweg tot Antwerpen hermetisch voor de zeevaart had afgesloten, trokken Middelburg, Vlissingen en Arnemuiden een groot deel van de overzeese handel van de Scheldestad naar zich toe. In deze conjunctuur van welvaart en vooruitgang werd Pieter in Middelburg geboren. Opgroeiend temidden van de balen zijde en wol van zijn vaders pakhuis - Laurens Nuyts handelde in textiel en reedde schepen uit voor de handel op de Levant - leerde de jonge Pieter spelenderwijs de warenkennis, die hem later op de Chinese kust zo goed van pas zou komen. In de zeventiende eeuw duurde de kindertijd korter dan nu. Zo zien wij in het Album Studiosorum van de Leidse universiteit vermeld dat daar reeds op 14 December 1613 werd ingeschreven (rectore Johanne Polyandro 1613), Petrus Nuytius, Middelburgensis, 15, philosophiae studiosus'.Het is ook in dit jaar dat Pieters bewaard gebleven Album Amicorum aanvangt. Uit de aantekeningen in dit vriendenboek blijkt dat het deel uitmaakte van het toenmalige 'arabisten wereldje'. Dat was ook niet verwonderlijk want Nuyts nam zijn intrek bij de beroemde professor in het Arabisch, Thomas van Erpe (Erpenius). Met uitzondering van de opdrachten van twee Zeeuwse makkers, Gruter en Van Nispen zijn alle bijdragen uit Pieters studietijd in het album afkomstig van studenten in de arabistiek. Voor deze studenten was de Arabische taalstudie echter een bijvak. Waarom die buitengewone belangstelling voor het bijvak Arabisch onder de Leidse studenten aan het begin van de zeventiende eeuw? Er zijn zo drie motieven waarom men zich op de studie van het Arabisch wilde toeleggen: de lust om het christelijk geloof in de landen van de Islam te propageren, maar ook de 234

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 28