Pieter Nuyts (1598-1655): Een Hulsterse burgemeester uit het Verre Oosten waaronder de kleine Laurens, en een enorme schadevergoeding keerde Hamada naar Nagasaki terug. Daar werden de Hollandse gijzelaars na aankomst prompt ingesloten. Vanaf dat moment kwam ook alle VOC handel met Japan stil te liggen want de Hollandse schepen die vervolgens in Hirado verschenen werden in beslag genomen en de bemanningen gevangen gezet. Door schade en schande, en de pas verworven 'kennis van der Japanners humeuren', wijs geworden paste Nuyts nu de tactiek van Hamada toe op zijn Chinese tegenvoeter, Admiraal Cheng Chih-lung. Hij stak over naar de kust van China en nodigde op de ree van Amoy de admiraal voor handelsbesprekingen aan boord, sloot hem dadelijk op in zijn kapiteinshut en legde hem een contract voor. Wilde de mandarijn als vrij man weer van boord gaan dan diende hij de handelsovereenkomst te ondertekenen. Admiraal Chen Chih- lung die overigens de Hollanders al langer kende restte weinig anders dan voorlopig maar toe te geven. Hij moest bovendien zijn jongere broer Sisia als onderpand bij Nuyts achterlaten, net als Nuyts zijn zoon had moeten afstaan aan Hamada.ln een brief aan Coen gaf hij gaf hoog op van zijn eigen diplomatieke gaven ten opzichte van de Chinezen die hij met de stok achter de deur tot samenwerking had kunnen bewegen, maar sprak verder liever niet over de Japanners 'om infadement repetitie te eviteren'. Een goed verstaander van dit soort praatjes was Gouverneur-Generaal Coen die inmiddels in Batavia was teruggekeerd. Op 18 maart 1629 schreef hij "Nuyts schrijft ons soo weynich bescheit, dat (wij) geen fondament daaruyt connen vatten, jae, dat het schijnt hemselven schaemt om de grondige kennisse te communiceren". Hij besloot dan ook de gouverneur van Formosa ter verantwoording terug te roepen en door een ander te vervangen. Maar voor de wisseling van de wacht zijn beslag kreeg zouden er nog meer brokken vallen. Samen met dominee Georgius Candidius, die tegelijkertijd met hem in Taiwan gearriveerd was, bezat Nuyts een grote belangstelling voor de Formosaanse bevolking, getuige de opdracht die hij aan Candidius gaf om De enig overgebleven muur van kasteel Zeelandia in het tegenwoordige Tainan in het zuiden van Taiwan. Foto: Vortex. hun zeden en gewoonten te beschrij ven. In aanpak en benaderingswijze van de inheemse samenleving, en met name het zwakke geslacht, verschilden de gouverneur en de dienaar Gods in niet geringe mate. Waar Candidius op ietwat benepen wijze de kerkeraad in Batavia meedeelde dat hij gaarne een Formosaanse vrouw wilde huwen omdat dit ook de zending (ten) goede zou komen was Nuyts heel wat doortastender. Hoewel, zoals wij zagen, in Nederland reeds getrouwd, liet de Gouverneur zich volgens plaatselijke gewoonte trouwen met een inheemse schoonheid, Polcke genaamd. Bij deze Polcke en andere inlandse dames die hij het hof maakte kon Nuijts zich aanvankelijk niet goed verstaanbaar maken. Maar nood breekt wetten! Een verbolgen ondergeschikte getuigde later dat: 'Telckens als (de Gouverneur) bij haer sliep, heeft hij seecker tolck gebruyckt, die onder de koye moest leggen, om sijn concubijne door deselve sijne 237

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 31