Pieter Nuyts (1598-1655): Een Hulsterse burgemeester uit het Verre Oosten geyle ende onbetamelijcke propoosten te vertolcken ende deelachtig te maken'. Ook een sleeping dictionary heeft een voorwoord nodig. Populair maakte de Nederlandse gouverneur zich op deze wijze niet. De plaatselijke bevolking zon op wraak en beidde zijn tijd tot een gunstige gelegenheid zich voor zou doen. Die kans diende zich aan toen 66 stomdronken soldaten op terugkeer van een bacchanaal aan hun gastheren verzochten hen de rivier over te dragen. Zo werd het puikje van Nuyts troepen na de wapens op de oevers te hebben gedeponeerd in een rivier door kraaiende Taiwanezen tot de laatste man toe afgeslacht. De balans van Nuyts beleid opmakend, worden we met een wel heel treurig stemmend resultaat geconfronteerd: Zijn onderhandelingen met de Japanners waren ontaard in een totaal embargo op de handels betrekkingen. Zijn optreden tegenover de Chinese autoriteiten had slechts tegenwerking opgeleverd en in Taiwan was de keur van zijn troepen door de inboorlingen vermoord. Dit alles in nog geen anderhalf jaar tijds! Gevangene in Batavia Het is begrijpelijk dat Nuyts er aanvankelijk tegen op zag naar Batavia te vertrekken om daar door Coen op het matje te worden geroepen. Hij besloot zich goed voor te bereiden op die confrontatie en stelde daarom een gedegen verweerschrift op. Toen hij in de winter van 1629 in Batavia arriveerde, bleek Coen aan typhus te zijn overleden. Nuyts besloot nu met behulp van van vrienden geleende boeken, zijn verweerschrift nog verder uit te werken. Deze met latijnse citaten doorspekte aan de Heren XVII gerichte versie beliep honderd pagina's. De ziedende, verongelijkte, scheldkannonade - toen Coen eenmaal overleden was durfte Nuyts wel uitte pakken - eindigde met de volgende strofe: 'Proximus diis ille est quem ratio non ira movet': Hij is het dichtst bij de Goden die door de rede en niet door toorn bewogen wordt... En Coen, die inmiddels allang boven bij Onze Lieve Heer zat, zal het daar roerend mee eens zijn geweest. Coen's opvolger, Jacques Specx, had jarenlang de VOC in Japan vertegenwoordigd. Hij wist uit ervaring dat het niet eenvoudig was om het de Japanners naar de zin te maken. Hij wilde Nuyts daarom vooralsnog niet alles aanrekenen en betrok hem dan ook als raad van Indië bij het bestuur van de kolonie. Zijn oordeel was aanvankelijk mild: 'D'heer Nuyts was jonck in India, onervaren in Jappan ende niet van soo plianten flexibelen naturel als om 't Jappanse hof te hanteren ende met Groote (Heeren) aldaer om te gaen, vereijscht wert...'Specx liet echter niet na zo veel inlichtingen over Nuyts in te winnen als mogelijk was. De eerste geruchten die hem ter ore kwamen, waren van dien aard dat zijn oordeel omsloeg als een blad aan een boom. Op 9 mei ontzette de Indische Regering Nuyts uit zijn ambt en stelde hem onder arrest. Er ontsnapte één enkele brief aan de ogen van de strenge VOC censuur. Zo ontving boekhandelaar Guille Cobrisse (in de Oude Lombartstraat) te Middelburg een brief waarin Nuyts iets over zijn lotgevallen in de Bataviase gevangenschap vertelde. De brief staat bol van zelfbeklag. Nuyts meende dat hij louter uit jaloersheid belasterd, gevangen gehouden, en te schande gemaakt werd - en met hem de Kamer Zeeland! Toch durfde Nuyts niet te vermelden waarom hij 'in de haet des Generaal Coens ende (diens Directeur Generaal) Anthonie van Diemen was gevallen'. Het risico dat de brief onderschept werd en door hen gelezen werd was te groot. Uit de brief wordt duidelijk hoe wanhopig Nuyts was. Omdat de strenge censuur het zoeken van rechtstreekse contacten met de Heren XVII in de weg stond, was hem de beschermende mantel der Zeeuwse protectie ontrukt. Uit de brief blijkt tevens dat het noodlot nu ook het gezin van de gevangene getroffen had. Zoals we gezien hebben, had Nuyts alleen zijn zoontje Laurens mee naar de Oost genomen. Zijn vrouw Cornelia Jacot was namelijk ten tijde van zijn vertrek uit het vaderland zwanger. Zij beviel van een tweeling op 21 september 1625. Moeder en kinderen, vergezeld door een nichtje, Maria Walraents, waren op 14 september 1631 in Batavia aangekomen. Op de in Japan gegijzelde Laurens na, was dus het gezin weer compleet. Niet voor lang, want Cornelia Jacot kwam in Batavia schielijk te overlijden en zijn zoontje, de 10-jarige Laurens, was, naar later bleek, op 29 december 1630 in Japanse gevangenschap overleden. Intussen bleven de verstoorde betrekkingen met Japan muurvast zitten. Specx had gezanten naar het hof van de Shogun in Tokyo gestuurd. Na een jaar vruchteloos afwachten, raakte het geduld van Gouverneur- Generaal op. Ervan overtuigd dat slechts drastische maatregelen de Japanse autoriteiten tot andere gedachten konden brengen, besloot hij op 15 juli 1632 de ex-Gouverneur van Taiwan als zondebok aan de shogun uit te leveren. Dat was een stap die in de hele Cofnpagnie's geschiedenis zijn weerga niet kent. Nuyts had op dat moment al 24 maanden zonder vorm van proces in afzondering doorgebracht. Gijzelaar in Japan Maar hoe ervoer het slachtoffer zelf zijn uitlevering aan een 'Oosterse despoot'? Een brief geschreven aan boord van het schip dat hem naar Hirado transporteerde geeft Nuyts' gevoelens prijs. Vreemd genoeg leek hij niet bevreesd voor een straf die hem in Japan boven het hoofd hing, hij wond zich uitsluitend op over de manier waarop hij, een heer van stand, behandeld werd. Als passagier zonder rang moest hij een ieder gehoorzamen, de jongste bediende, de bottelier, incluis. Tussen de zeemanspraatjes van de rauwe gasten voelde Nuyts zich weinig op zijn gemak. Nuyts die vroeger altijd in de ruime campagne op het achterschip had vertoefd, leerde nu voor het eerst het barre leven voor de mast kennen. "Nooyt hebben ick armoede als nu geleeden." Op 12 september voer de Warmond de baai van Hirado binnen en vond een ligplaats naast de opgelegde schepen van de VOC. Het schip werd eveneens aan de ketting gelegd. Wat de Japanse autoriteiten met Nuyts aan moesten vangen was hen echter een raadsel. De Heer van Hirado zond dientengevolge een snelbode naar het shogunale hof in Tokyo met een verzoek om nadere instructies. De uitlevering van Nuyts leverde overigens direct het door Specx beoogde effect op. Nog voor het einde van het jaar kwamen alle andere Nederlandse gevangenen vrij en het 238

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 32