Pieter Nuyts (1598-1655): Een Hulsterse burgemeester uit het Verre Oosten Huift Zicht op de stad vanuit het zuiden tijdens de uittocht van het Spaanse garnizoen in 1645. voorkeur ook goed met de streek bekend. Zij mochten in ieder geval geen openbaar ambt hebben bekleed tijdens het Spaanse bestuur. Met zijn uitgebreide landbezit rondom de stad Hulst was Pieter Nuyts een vanzelfsprekende kandidaat voor een van de ambten die te verdelen waren. De rampzalige loopbaan bij de Compagnie werd hem blijkbaar niet aangerekend. Zo werd Nuyts op 4 maart 1646 benoemd tot Ontvanger of Penningmeester van het Hulster Ambacht, een ambt dat hij tot zijn dood in 1655 zou blijven bezetten. Vanaf 1646 bekleedde hij allerlei andere belangrijke functies in de plaatselijke magistratuur: Hij was achtereen volgens driemaal burgemeester van Hulsterambacht, tweemaal burge meester van Hulst en vanaf 1651 had hij tot zijn overlijden in 1655 zitting in de schepenbank van Hulsterambacht. Ook in zijn persoonlijk leven ging het Nuyts weer voor de wind. Hij trouwde op 26 april 1649 in Middelburg voor de derde maal, dit keer met de uit Gent afkomstige Agnes Granier. En zo kwam Pieter Nuyts na een lang en tumultueus leven in rustiger vaarwater terecht. Dat de oude vos zijn streken echter nog niet verloren had blijkt uit het volgende dat de Hulster stadshistoricus P.J. Brand over burgemeester Nuyts heeft te vertellen. 1Nadat de verdraagzame burge meester Jacob de Vriese plaats had moeten maken voor de onverdraag zame Pieter Nuyts, kwam het al spoedig tot hooglopende ruzie met de overige schepenen. De burgemeester wist op een gegeven moment niets beters te doen dan met behulp van een smid, een notaris en een gerechtsbode de deuren van de schepenkamer en alle kasten open te breken, waaruit resolutieboeken en charters meegenomen werden. De notaris moest hieruit alles overnemen wat de burgemeester nodig had als bewijsmateriaal tegen zijn collegae schepenen. Uiteraard ontstond hierdoor de nodige herrie, waarop hevige ruzies en talrijke processen wegens belediging aan de orde kwamen. Na een langdurig beraad werd uiteindelijk besloten alle resolutiën, notulen, processen enzovoorts te verbranden. Helaas, want hiermee is zeker een brok Hulster volksgeschiedenis verloren gegaan Voor de kennis van Hulst is de vernietiging van het bewijsmateriaal misschien te betreuren, voor een beter begrip van de controversiële Nuyts hebben wij het niet nodig. Het incident in de schepenkamer is geenszins een opzichzelfstaand geval maar past geheel in het patroon van Nuyts grillige gedrag dat wij inmiddels zo goed hebben leren kennen. Dit wordt nog eens bevestigd door Annard in zijn nauwgezette studie over bestuur en bestuurders in Oost Staat-Vlaanderen. Ook hij voegt nog een steentje aan het mozaïek toe. Na zijn overlijden in 1655 bleek Nuyts als Ontvanger van Hulsterambacht aanzienlijk meer belasting te hebben geïnd dan hij in zijn boeken had verantwoord. Zoon Pieter moest, toen dit aan de dag kwam, de kas nog helpen aanzuiveren. Hij hoefde daarvoor overigens nauwelijks een veer te laten. De oude heer was na een leven vol ruzies en schandalen als een zeer welgesteld man overleden - de Vos Reinaerde was nog eenmaal langs geweest in Hulst, maar niemand had hem herkend. 241

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 35