Signalementen Arjen van den Houten Bestuur en Bestuurders in Oost Staats-Vlaanderen 1645-1673 W.J. Annard Uitg. Gemeentearchief Hulst Hulst 1993 ISBN 90-8011240-1-X Prijs f 20,00 'Een onderzoek naar de bestuurlijke gevolgen voor Oost Staats-Vlaanderen van de politieke overgang van Hulst in 1645'. Zo luidt de ondertitel van de doctoraalscriptie van Walter Annard, die door de archiefdienst van de gemeente Hulst is uitgegeven. Annard onderzocht vooral de verhoudingen tussen de bestuurscolleges van Hulst en Hulsterambacht en het centrale bestuur in Den Haag. In 1645 veroverde prins Frederik Hendrik de stad Hulst op de Spanjaarden. Samen met het omliggende Hulsterambacht maakte de stad voortaan deel uit van wat toen werd genoemd Staats-Vlaanderen, het tegenwoordige Zeeuws-Vlaanderen. De verovering had grote gevolgen voor het bestuur en de bestuurders van stad en ambacht. Beide bestuurscolleges vielen voortaan rechtstreeks onder de Staten-Generaal in Den Haag. Formeel hadden ze geen stem in de beleidsbepaling. In de studie van Annard komt aan de orde hoe de stads- en ambachtsbestuurders destijds via lobbyen in Den Haag de leden van de Staten-Generaal (commissarissen) probeerden te beïnvloeden. Een veelgebruikt instrument was het uitgebreid fêteren van de commissarissen tijdens hun jaarlijkse bezoeken aan Staats-Vlaanderen. Een ander belangrijk gevolg van de verovering in 1645 was dat het voor katholieken niet meer mogelijk was om openbare ambten, zoals die van burgemeester en schepen, te bekleden. Aangezien er in Oost Staats- Vlaanderen weinig gereformeerden woonden, oefende het gebied een grote aantrekkingskracht uit op personen in heel de Republiek. Annard laat zien wie de nieuwe bestuurders waren, waar zij vandaan kwamen en uit welk sociaal milieu, wat hun inkomenspositie was enzovoort. Het boek bevat een aantal bijlagen, waarin onder andere een beknopt biografisch overzicht wordt gegeven van 67 Hulster bestuurders. Het boek is verkrijgbaar aan de balie van het stadskantoor (Grote Markt) in Hulst tegen betaling van f 20,00 of door overmaking van f 25,00 op rekeningnummer 46514 (giro) of 475525388 (bank) ten name van de gemeente Hulst o.v.v. 'boek Annard'. 'De Tuyn ghesloten'. A. Prinsen en P. Stockman Uitg. 'De Maelstede' Hulst 1993 ISBN 90-801634-1-4 Prijs f 27,50 De belegering van Hulst in 1645 is een van de bekendste militaire gebeurtenissen uit de geschiedenis van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Ze is welhaast klassiek en spreekt ook nu nog tot de verbeelding. Het terrein waarop de krijgsverrichtingen zich afspeelden is in het huidige landschap nog goed herkenbaar. Dit boek is geschreven om die herkenbaarheid te vergroten en het vestingbouwkundige verleden van Hulst vast te leggen met de nadruk op het beleg van 1645. Stockman en Prinsen beschrijven het wedervaren van de stad Hulst ten tijde van het beleg. Wie woonden er in Hulst? Hoe werden de vestingwerken aangelegd en wat deden de soldaten? Aan de hand van twee in kleurendruk uitgevoerde, uitklapbare kaarten van Blaeu en Hattinga geven de auteurs antwoord op velerlei vragen en kunnen de verwikkelingen op het strijdtoneel goed gevolgd worden. Ook krijgt de lezer een duidelijk beeld van hoe de stad er heeft uitgezien. Het boek begint met een overzicht van de vestingbouw, gevolgd door de geschiedenis van de vestingstad Hulst tot 1645. Na een hoofdstuk over Hulst en omgeving in 1645 krijgen we een beeld van het leven in de stad voor, tijdens en na het beleg. Tevens is een status animarum uit 1644 in zijn geheel in de tekst opgenomen. Het betreft een door pastoor Hesius opgestelde lijst van inwoners met vermelding van woonstraat. Het unieke van deze lijst is dat veel namen die wij in het huidige Hulst nog regelmatig tegenkomen, ook in 1644 al voorkwamen. "Over den Vier Ambachten" 750 jaar Keure, 500 jaar Graaf Jansdijk A.M.J. de Kraker, H.van Royen, Marc E.E. De Smet (red.) Uitg. Duerinck bv Kloosterzande 1993 ISBN 90-72604-03-2 Prijs f 195,00 Het weegt ongeveer zeven kilo, telt 1060 bladzijden en bevat 114 bijdragen geschreven door 100 auteurs. Het mag duidelijk zijn dat we het hier hebben over een groot boek. "Over den Vier Ambachten" is dan ook een gezamenlijk initiatief van negen heem- en oudheidkundige vereni gingen in Oost Zeeuw-Vlaanderen en het aangrenzende Vlaamse gebied. Als grensoverschrijdende publikatie is het wellicht de eerste euregionale geschiedbeoefening in zijn soort. Het boek is ingedeeld in zeven afdelingen, rijk geïllustreerd en zo niet alomvattend, dan toch in ieder geval véélomvattend. Een schitterend naslagwerk dus, maar voordat u het koopt even nagaan of de boekenkast stevig genoeg is. Jaarboek 1992-1993 van Oudheidkundige Kring "De Vier Ambachten" (Hulst) W.E.M. Bauwens e.a. (red.) ISBN 90-800439-3-1 De Oudheidkundige Kring "De Vier Ambachten" te Hulst werd opgericht op 22 maart 1928 en bestaat daarmee iets langer dan 65 jaar. Bij het maken van het jaarboek is men sinds kort overgegaan tot het zetten van de inhoud en dit jaar is besloten de huishoudelijke zaken weg te laten. Daarmee is de uitgave een stuk aantrekkelijker geworden. In het jaarboek 1992/1993 onder andere een artikel over kleding en sieraad van boer en boerin op het eiland van Axel en een bijdrage over het gasthuis van Hulst. 245

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 39