De Schoone Waardin in gesprek met burgemeester Toine Kessen van Hulst Gerdi Preger Burgemeester Kessen. Foto: C. Schelstraete. "Informeel en persoonlijk lukt het allemaal wel met die grens overschrijdende samenwerking tussen Belgie en Nederland, maar op juridisch en bestuurskundig niveau stelt het nog maar heel weinig voor. Voor een ras optimist als ik nu eenmaal ben, was het best zuur dat te moeten constateren in mijn proefschrift Bestuurlijke vernieuwing in grensgebieden. waarbij ik onderzocht hoe het er voorstond met die grens overschrijdende samenwerking. Een belangrijke reden van die achterblijvende samenwerking is, dat er zoveel verschillen zijn in de bestuurscultuur tussen België en Nederland. Dat is een van de conclusies uit mijn proefschrift. Ik kwam een voorbeeld tegen, waarbij een Belgische gemeente aangaf nauw samen te werken met een Nederlandse gemeente op het gebied van aanleg van fietspaden. De betreffende Nederlandse gemeente wist van niets! Ik bedoel maar... In Nederland werken we ook veel opener en democratischer dan in België. Maar in België zijn ze weer een heel stuk slagvaardiger dan bij ons. Kijk maar naar de Liefkenshoektunnel. Die was er toch zo? Bij ons praten we nog steeds over een Westerschelde- oeververbinding. Het is nu, na al die jaren en al die inspraakrondes, nog steeds niet zeker, of die verbinding er nu wel of niet komt." Dat zegt Mr. Dr. Antoine Alcide Louis Guillaume Marie Kessen - kortweg Toine genoemd - burgemeester van Hulst en enige tijd geleden te gast in het zondagochtend programma van Omroep Zeeland De Schoone Waardin". Doorstromer De relatieve rust in Zeeuws- Vlaanderen was voorgoed verdwenen, toen Toine Kessen in 1986 hier z'n eerste burgemeestersjob kreeg. Kessen de nieuwe burgemeester van Hontenisse? Nou, dan zou de wereld dat weten ook! Kessen kreeg als enige full-time bestuurder van zijn gemeente "carte blanche" om Hontenisse op te stoten in de vaart der volkeren. Hij ontwikkelde prachtige ideeën en wist op alle mogelijke manieren de publiciteit te halen. Heel Nederland en omstreken wist binnen de kortste keren dat er een gemeente Hontenisse bestond en even was die gemeente zelfs de snelst groeiende van heel Zeeland ("een heerlijke gemeente om als pas-beginnend burgemeester het vak te leren", aldus Kessen). In 1990 werd Toine Kessen benoemd tot burgemeester van de buurgemeente Hulst en was daarmee - volgens minister len Dales - "de snelste doorstromer". Met hetzelfde enthousiame stortte Toine Kessen zich op zijn nieuwe liefde en riep Hulst uit tot de "parel van Zeeuws-Vlaanderen". Last van bescheidenheid heeft deze VVD-burgemeester niet, maar z'n onvoorstelbare dadendrang neemt niet iedereen hem in dank af. Gewest Zeeuws-Vlaanderen Begin september van dit jaar nog kreeg hij zijn collega-bestuurders uit Zeeuws-Vlaanderen op zijn nek, omdat hij de notitie had geschreven: Op weg naar een vernieuwd openbaar bestuur in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierin bepleit Kessen de invoering van een gemeenschappelijke regeling in Zeeuws-Vlaanderen in de vorm van een nieuwe bestuurslaag, het Gewest Zeeuws-Vlaanderen. Er zou dan een aparte Gewestraad moeten komen en gemeenten zouden bepaalde bevoegdheden, bijvoorbeeld op gebied van verkeer en vervoer aan die Gewestraad moeten overdragen. "Helaas zijn gemeenten bang om bevoegdheden over te dragen", constateert Kessen spijtig, "maar men vergeet dat er in heel Nederland sprake is van gewesten, behalve in Zeeland. Het idee is niet nieuw, dat weet ik ook wel, maar het was toch het bepraten waard geweest". De kritiek van de collega bestuurders was niet zozeer inhoudelijk, maar meer gericht op de persoon en de manier waarop die notitie naar buiten was gebracht. Niet Kessen, zo vonden de burgemeesters en de wethouders in de regio, maar het dagelijks bestuur van het intergemeentelijk overlegorgaan had een notitie moeten produceren. Orde uit chaos Kessen kreeg in reakties in de regionale kranten woorden als 'publiciteitsgeil' en 'grootheidswaan' naar zijn hoofd geslingerd en daar was hij vanzelfsprekend niet echt blij mee. Ligt die verhouding met de collega bestuurders dan zo slecht? Kessen: "Nou nee, dat wil er bij mij niet in. Volgens mij zijn de verhoudingen gewoon goed en hebben de reakties meer te maken met de manier waarop iemand zich profileert, ledereen wist waar ik mee bezig was en de avond voor die notitie uitkwam hebben we als Zeeuws-Vlaamse burgemeestersgroep nog een bijzonder gezellige avond met elkaar doorgebracht. Daarom vond ik die reacties vreemd. Ik ben nogal een een wildebras in het leven - dat is algemeen bekend - en ik hou niet zo van procedures. Ik hou ook meer van chaos dan van ordening. Er bestaat geloof ik een Duits spreekwoord "Nur kleine Geiste kennen Ordnung, Genies uberblicken das Chaos". Niet dat ik nou een genie ben - ik heb een gewoon gezond boeren verstand waar ik het mee moet doen - maar ik bewandel vaak paden die anderen onbewandeld laten. Ik wil graag origineel zijn en dat wordt niet door iedereen begrepen of geaccepteerd. Zo gauw je hier in Nederland je hoofd boven het maaiveld uitsteekt, is men geneigd je kop er af te hakken", zegt de eerste burger van Hulst enigszins bedroefd, "maar ja, het is zoals het is: een profeet wordt maar zelden in eigen land geëerd. En dat terwijl ik die notitie heb geschreven - ik 210

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 4