De Schoone Waardin in gesprek met burgemeester Toine Kessen van Hulst Burgemeester Kessen bij opening doorgangshuis de Sterre. Foto: C. Schelstraete. vertikte hij datherinnert Kessen zich, "ja, hij was behoorlijk conservatief en autoritair. Jammer alleen, dat hij het niet meer heeft kunnen meemaken, dat ik burgemeester werd. Hij was een ras echte KVP-er en ik ben een overtuigd liberaal. Hij had ook andere opvattingen over het burgemeester schap dan ik nu. Dat had aardige discussies kunnen opleveren Ik en de Koningin Toine Kessen studeerde Bestuurs- en Staatsrecht aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Hij haalde zijn doctoraal in 1975 en promoveerde op 14 december 1992 op het onderwerp Bestuurlijke vernieuwing in grensgebieden. Burgemeester Kessen is getrouwd en heeft een zoon (Toon 1976) en een dochter (Stephanie 1973). Van 1978 tot 1986 was hij raadsadviseur van het Kabinet der Koningin in Den Haag. In deze funktie maakte hij het funktioneren van de monarchie van heel dichtbij mee, doordat hij de Koningin op de hoogte bracht van verschillende ontwikkelingen. "Het is een soort gentleman's agreement daar niet over te praten", aldus Kessen, maar hij wil toch wel even kwijt dat het zijn ijdelheid wel streelde samen met Hare Majesteit tijdens vakantie in Italië op een terrasje gezien te worden. "We zijn overigens nooit in de roddelbladen gekomen, hoor", grapt Kessen, "niet iets in de trant van: de Koningin en haar nieuwe vriend. Het was gewoon hard werken. Het was voor ons geen vakantie, omdat wij als het ware de verbinding vormden tussen haar en de achterban. Ik heb trouwens veel respect voor de Koningin gekregen", zegt Kessen met bewondering, "als wij als ambtenaren 's morgens om 8 uur begonnen, had zij alle stukken al gelezen en getekend. Onvoorstelbaar". Ongekozen op de eerste rang Waarom koos Toine Kessen voor het ambt van burgemeester? Kessen: "Vooral om de diversiteit van de funktie. Maar een tikje ijdelheid komt daar, eerlijk gezegd, ook wel bij kijken. Als de door mij zeer bewonderde groep Ambras optreedt in Den Dullaert in Hulst - altijd in een mum van tijd uitverkocht - hoefje als burgemeester geen kaartje te kopen, mag je als het moet een minuut voor het begin komen en mag je nog op de eerste rij zitten ook. Maar het belangrijkste is de diversiteit en het omgaan met mensen. Het dienstbaar kunnen zijn, waarvan je de resultaten direkt merkt. Dat er bijvoorbeeld een burger bij je komt met een klacht of met een vraag en dat je binnen de grenzen van de legitimiteit iets kunt bereiken, waardoor die mens een uur later heel blij is. Dat is het leuke van mijn ambt. Het is overigens wel een ambt, waarvoor je 24 uur per dag bereikbaar moet zijn. Aan de andere kant ligt het burgemeesterschap behoorlijk onder vuur. Denk maar aan de hele discussie rond benoemde of gekozen burgemeesters, de rellen in met name Zuid-Limburg rond het burgemeesterschap in verband met fraude en corruptie. Nee, het burgemeesterschap is niet meer wat het is geweest. Of ik een voorstander ben van een gekozen burgemeester?" Kessen schudt resoluut met zijn hoofd. "Nee, absoluut niet. De burgemeester moet die onafhankelijke persoon zijn, die vertrouwensfiguur, waar de bevolking zo binnen kan stappen. Als je het produkt bent van lokale politiek, gekozen dus door de raad, is die onafhankelijkheid weg. Ik ben er echt een zeer fel tegenstander van." 40 nevenfuncties? Toine Kessen is iemand die niet stilzit. Ondanks zijn drukke werkzaamheden als burgemeester van Hulst, ziet hij ook nog kans tijd vrij te maken voor zo'n 40 verschillende bijbaantjes variërend van lid van het dagelijks bestuur van Euregio Scheldemond tot voorzitter van de Stichting Medisch Sociaal Centrum Hulst. Krijgt hij daar nou nooit gelazer mee? "Nee hoor, de gemeenteraad is van alles op de hoogte", zegt hij geruststellend, "en over het algemeen betreft het werk waarmee ik met beide benen in de maatschappij sta. Dat komt toch ook weer ten goede aan de gemeente Hulst. Kijk, een dag duurt 24 uur en daar kun je ontzettend veel uit halen. Als je je slaap beperkt van 8 a 9 uur tot een uur of 6, heb je al 3 uur gewonnen. Je kunt ook nog veel doen tussen de middag. Je moet gewoon leren je tijd efficient in te delen. Maar de leukste bijbanen vind ik die, die gericht zijn op de integratie van Europa en te maken hebben met de grensoverschrijdende samenwerking, het onderwerp dus ook van mijn proefschrift. Die samen werking is ook voor de toekomst van Zeeuws-Vlaanderen van fundamenteel belang. 212

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 6