De Schoone Waardin in gesprek met burgemeester Toine Kessen van Hulst Burgemeester Kessen bij historische toneel i.v.m. jubileum waterschappen. Foto: C. Schelstraete. Eurregio Scheldemond De samenwerking tussen Vlaamse en Nederlandse gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen ligt op een redelijk niveau, vergeleken met Brabant en Limburg tenminste. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want we zijn aan deze kant van de Westerschelde fysiek ook meer aangewezen op Vlaanderen. Als we ernstig ziek worden, gaan we naar Gent. Als we naar de opera willen gaan we naar Antwerpen of Gent. Als we cultuur-historische monumenten willen bezichtigen gaan we naar Gent of Brugge. Wij zijn sterk op Vlaanderen gericht en de Vlamingen komen gelukkig ook heel vaak hier. Maar het kan allemaal natuurlijk nog beter. Ik heb daar in mijn proefschrift ook een aantal mogelijkheden voor aangegeven. Een belangrijk punt vind ik het daadwerkelijk betrekken van de burgers bij de grensoverschrijdende samenwerking. Dat gebeurt nu nog veel te weinig, want het leeft niet echt bij de mensen. Het is nu nog teveel een zaak van enkele enthousiaste lingen, die het bovendien meer hobby- istisch dan professioneel aanpakken. De gemeenten moeten onderling ook meer informatie uitwisselen en het departement van Binnenlandse Zaken moet aktiever voorlichten en informeren. Verder zouden zowel de Rijksoverheid als de lokale overheden meer financiële middelen beschikbaar moeten stellen, er zouden meer verdragen op deelterreinen gesloten kunnen worden en er zou een onderlinge harmonisatie van wetgeving moeten komen. Ik zie bij dit alles duidelijk een centrale rol weggelegd voor de Benelux. Niet alles zal even makkelijk te realiseren zijn", zegt Toine Kessen voorzichtig-optimistisch, maar als velen nou maar willen getuigen van een grote inzet, enthousiasme en een positieve instelling moet die grensoverschrijdende samenwerking op grote schaal mogelijk worden". 213

Zeeuws Tijdschrift | 1993 | | pagina 7