De haven van Gent in de middeleeuwen Een noordelijker vaargeul De veronderstelling dat een waterloop van Ertvelde naar de Westerschelde heeft bestaan krijgt steun door de volgende feiten: - Ter verdediging tegen binnenvallende Noormannen werden nabij de zeekust burchten gesticht aan scheepvaart wegen te Aardenburg, Oostburg, Biervliet, Axel en Hulst.16 Dus ook nabij Biervliet werd een vaarweg aanwezig geacht. - De veelvuldig voorkomende plaats namen eindigende op -dike getuigen van land dat door dijken tegen water beschermd moest worden. Als eerste dijk-naam verschijnt Isendike in 981.17 Later komen vermeldingen over Fronendike (1114). Rond 1185 wordt gewag gemaakt van dijken bij Boukhoute en Biervliet. - Ook de naamgeving van plaatsen als Watervliet en Biervliet wekt de indruk dat ter plaatse waterstromen bestonden. Een daarvan was de Elmare, in 1128 "fluviolum" en in 1188 "Elmariam mare" genoemd. Deze Elmare zou nabij IJzendijke van zuid naar noord gestroomd hebben, en vormde wellicht de oorspronkelijke grens tussen de bisdommen Doornik en Utrecht.18 - De Vier Ambachten waren destijds begrensd door inbraakgeulen van de Honte: bij Hulst de havengeul, bij Axel de Blijde; de grens tussen het Ambacht Boekhoute en Assenede werd bepaald door de Laree, waarvan echter onduidelijk is of het een inbraakgeul van de Honte was of een veenrivier.19 Zie ook afb.2. - Boekhoute en Assenede waren havens. (Afb.6) Havens komen alleen tot ontwikkeling als ze een achterland hebben. En dan vooral als dat achter land ontsloten wordt door een rivier. Boekhoute was een relatief belangrijke plaats in vroeger tijd: het had de moederkerk van alle parochies in de buurt. In 1281 is sprake van uitwateringssluizen te Boekhoute.20 Conclusie uit het raadplegen van de teksten. Dat er van Gent een gracht over Kluizen naar Ertvelde liep staat vast. Ook lijkt het aannemelijk dat vóór het ontstaan van de Braakman als uit gebreide zeeboezem (in 1375) reeds een minder brede zeearm of inbraakgeul aanwezig was nabij IJzendijke, Biervliet en Boekhoute. De volgende vraag is dan of er tussen Her vfLIE LAW TErW TYhe l/A*J aiAtbÖ T) AMp! E721Z<3 Afbeelding 4. De Scheidemonding rond 1288. Linksonder de ruime ingang van het Zwin naar Brugge. De Scheldemond is nabij Vlissingen nog erg nauw. Langs Biervliet en De Piet loopt een vaarwater zuidwaarts in de richting van Gent. 12

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 12