De haven van Gent in de middeleeuwen deze twee waterwegen een verbinding bestond; dus of het mogelijk was per schip van Ertvelde over Assenede naar Boekhoute te varen. Wellicht kan bestudering van oude landkaarten ons hierover nadere inlichtingen geven. Afbeelding 6. Fragment van de Vlaanderenkaart van Mercator uit 1540. Vanuit Ghendt loopt "De Vart" omhoog naar Cluse. Bovenaan liggen de havens Bochouten en Assenede aan de Braakman. (Museum Moretus-Plantijn, Antwerpen) III KAARTEN Zijn er oude landkaarten waarop een vaarweg tussen Gent en de Wester- schelde is afgebeeld? De moeilijkheid is dat betrouwbare cartografie pas dateert uit 1550, maar dat we een vaarwater uit de daarvóór liggende tijd zoeken. Wellicht zijn uit de kaarten rond 1550 toch nog verwijzingen naar een vroeger vaarwater terug te vinden. Uit de tijd van Guide de Dampierre (1288) is een kaart van Noord- Vlaanderen bewaard gebleven, die wel niet echt betrouwbaar wordt geacht, maar waarbij toch aan de erop vermelde gegevens niet voorbij gegaan mag worden.21 De kaart toont het mondingsgebied van de Westerschelde, waar ter plaatse nog vele eilanden voorkomen. Vanuit de Westerschelde loopt een vaargeul naar Biervliet, en vandaaruit loopt een vaart verder zuidwaarts langs De Piet. (Afb.4) Abraham Ortelius toont ons een reconstructie van hetzelfde gebied rond 1304 als inzetkaartje bij zijn kaart van Vlaanderen uit 1592. Hij baseert zich blijkbaar op de Dampierre-kaart. Ook hier zien we een vaarwater vanuit de Westerschelde naar Biervliet lopen, dat zich verder zuidwaarts voortzet. Beekman reconstrueert bij Biervliet in de richting van Assenede een forse inbraakgeul van de Westerschelde rond 130022 (Afb.5) De oudst bekende gedrukte kaarten van Vlaanderen zijn die van Pieter van der Beke uit 1538, en die van Gerard Mercator uit 1540. Op deze kaarten is vanuit Gent een noordwaarts lopend vaarwater te zien genaamd "DeVaert". (Afb.6) Deze Vaart bereikt echter de Westerschelde niet, maar loopt dood kort voorbij Cluse. Mercator stond bekend als een zeer nauwgezet kaartmaker, die zelf opmetingen verrichtte en zeer wetenschappelijk tewerk ging. De informatie van Mercator over de waterloop ten noorden van Gent in 1540 dienen we dan ook als betrouwbaar te beschouwen. Uit 1547 is een kaart van Vlaanderen bekend van de Italiaanse kaartenmaker Giacomo Gastaldi. Het is een wat primitief aandoend schetsmatig kaartje op klein formaat, en vermoedelijk niet gebaseerd op eigen opmetingen, maar een copie van een eerder bestaande kaart. De kaart is in 1561 gecopieerd door Girolamo Ruscelli, en in 1572 door Thomasso Porcacchi. Afbeelding 5. De Scheldemonding rond 1300 volgens A.A. Beekman. Bij Biervliet is een diep het land inlopende inbraakgeul gedacht. 13

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 13