yM*tddtlbm 3oudelo De haven van Gent in de middeleeuwen Afbeelding 7. Fragment van een Vlaanderenkaart van Ruscelli uit 1561. Links loopt het Zwin landinwaarts naar Brugia. Vanuit GANT loopt een breed vaarwater naar de Westerschelde. (Universiteitsbibliotheek Amsterdam) Alle drie deze kaarten geven een breed direct vaarwater te zien van Gent naar de Westerschelde. Het lijkt waarschijnlijk, dat op de door de Italianen gecopieerde voorbeeldkaart ook een vaarwater van Gent naar de Westerschelde te zien is geweest. (Afb.7) Ortelius publiceert in 1570 zijn eerste Vlaanderen-kaart. Deze stamt niet uit eigen opmetingen, maar is geïnspireerd door een kaart van Jan van Hoirne uit 1526. Dat de kaart inderdaad is vervaardigd uit gegevens van vóór 1547 blijkt uit het feit dat het in die tijd klaargekomen kanaal van Gent naar Sas van Gent nog niet op de kaart is aangegeven. Bekijken we op deze kaart het gebied ten noorden van Gent, dan zien we een vaarwater getekend langs Cluse naar Boekhoute, alwaar deze vaart juist voor de Braakman dood lijkt te lopen. (Afb.8) Matthias Quad, die in 1595 de kaart van Ortelius uit 1570 copieert, geeft ook dit vaarwater van Gent over Cluse naar Boekhoute weer. Ook in later tijd, als het kanaal van Gent naar Sas van Gent al lang in gebruik is, wordt op vele kaarten naast dit kanaal nog een vaanwater van Gent over Cluse en Assenede naar Boekhoute aangegeven. (Afb.9) Nog lang blijft op de kaarten van Vlaanderen en Zeeland de haven van Boekhoute te zien. Een brede inbraakgeul wijst vanuit de Westerschelde bij Boekhoute priemend in de richting van Gent! (Afb.10) Conclusie landkaart onderzoek De oudste kaarten van Vlaanderen lijken aan te geven dat er tussen Gent en de Westerschelde wel degelijk een vaarwater heeft bestaan. Maar getuige de kaart van Mercator en Ortelius liep omstreeks 1530 die vaarweg dood bij Boekhoute of Cluse. Stroomafwaarts was de vaarweg blijkbaar onbevaarbaar geworden. Wat was hiervan de reden? 1 Verzanding Afbeelding 8. Fragment van de Vlaanderenkaart van Ortelius uit 1570. Vanaf Gendt loopt een vaarwater over Cluse naar de Bouchout bij de Braakman. Rond 1200 liep de handel van St.Omaars, leper en Brugge terug doordat de verbinding met zee steeds 14

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 14